Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Biotebal – działanie, wskazania, dawkowanie
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Biotebal – działanie, wskazania, dawkowanie

Biotebal – działanie, wskazania, dawkowanie
pixabay.com

Biotebal – działanie

Biotebal to lek zawierający biotynę (Biotinum), stosowany w niedoborach witaminy B7. Biotyna to rozpuszczalna w wodzie witamina należąca do rodziny witamin z grupy B. Jest również znana jako witamina H lub witamina B7. Biotyna jest niezbędna do działania kilku enzymów znanych jako karboksylazy, jest częścią ważnych procesów metabolicznych, takich jak produkcja glukozy i kwasów tłuszczowych. Bierze udział m.in. w: glukoneogenezie (jest to synteza glukozy ze źródeł innych niż węglowodany, enzymy zawierające biotynę pomagają zainicjować ten proces), syntezie kwasów tłuszczowych (biotyna wspomaga enzymy, które aktywują reakcje ważne dla produkcji kwasów tłuszczowych), rozkładzie aminokwasów (enzymy zawierające biotynę biorą udział w metabolizmie kilku ważnych aminokwasów, w tym leucyny).

Biotebal ma postać tabletek, 1 pastylka zawiera 5 mg biotyny. Jest ona szybko wchłaniania z przewodu pokarmowego, metabolizowana częściowo w wątrobie i wydalana z moczem.

Biotebal – niedobór biotyny

Objawy niedoboru witaminy H obejmują głównie przewlekłe zmęczenie, apatia, parestezje, nadmierne wypadania włosów, czerwoną, łuszczącą się wysypkę wokół oczu, nosa oraz ust – wynikają one z zaburzeń w metabolizmie tłuszczów. Istnieją dowody na to, że palenie papierosów może powodować łagodny niedobór biotyny.

Biotyna jest rozpuszczalna w wodzie. Organizm nie magazynuje tego rodzaju witamin, więc należy je dostarczać z pożywieniem. Najwięcej witaminy B7 znajduje się w:

  • podrobach,

  • żółtku jaja,

  • drożdżach,

  • orzechach,

  • soi i innych roślinach strączkowych,

  • bananach,

  • kalafiorze,

  • grzybach.

Niedobór biotyny jest stosunkowo rzadki, dotyczy on przede wszystkim osób żywionych pozajelitowo, będących na diecie ubogiej w produkty zawierające biotynę, dializowanych, leczonych długotrwale lekami przeciwdrgawkowymi oraz z zaburzeniami wchłaniania tej witaminy. Uważa się, że biotyna może poprawić kondycję skóry, włosów oraz paznokcie, choć rola witaminy B7 w tym względzie nie jest do końca poznana. Najczęściej przyjmuje się, że wspomaga ona proces powstawania keratyny.

Biotebal – dawkowanie

Zalecane dawkowanie Biotebalu to 1 tabletka raz na dobę. Nie odnotowano przypadków przedawkowania preparatu.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku to nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze. Biotyna może wchodzić w interakcje z lekami przeciwdrgawkowymi oraz hormonami steroidowymi, dlatego w przypadku ich przyjmowania, należy przed przyjęciem biotyny, skonsultować się z lekarzem.

Tagi: