Ból dawał o sobie znać już po pierwszym łyku. Diagnoza była szokująca. „Rozpłakałam się”
Lauren Gill zmagała się z dziwną przypadłością. Już po pierwszym łyku alkoholu jej ciało dawało jej znak, że dzieje się coś złego. Doświadczała ogromnego, przeszywającego wręcz bólu zlokalizowanego w szyi i ramionach.
Ból, z którym musiała mierzyć się kobieta, mijał po kilku minutach. I choć wydawało się to przede wszystkim dziwne, a nie do końca groźne, to diagnoza, którą usłyszała, doprowadziła Lauren do łez. Okazało się, że jej stan jest poważny.
Po wypiciu alkoholu pojawiał się ogromny ból
Początkowo Lauren Gill wydawało się, że ból w szyi i ramionach spowodowany jest intensywnymi ćwiczeniami na siłowni. Jednak gdy ból zaatakował któryś raz z kolei, kobiecie zapaliła się czerwona lampka. Zrozumiała, że pojawiający się ból ma związek właśnie z alkoholem.
- Tym razem wypiłam tylko kilka łyków, zanim poczułam silne mrowienie po prawej stronie ciała, od szyi i ramion po dłonie, które trwało około 20 minut. Potem wszystko zniknęło. Myślałam, że to bóle po siłowni. To było okropne. W jednej chwili rozmawiałam z przyjaciółką, a w drugiej byłam w kompletnej agonii - mówiła Lauren w rozmowie z Daily Mail.
Na jakiś czas zrezygnowała z alkoholu. Jednak w święta nie mogła odmówić sobie drinka. Już po pierwszym łyku jej ramię zdrętwiało. Zgłosiła się do lekarza rodzinnego, który zalecił jej wykonanie badań krwi . Okazało się, że poziom jej białych krwinek był trzykrotnie wyższy, niż norma. Jednak dopiero po prześwietleniu klatki piersiowej i biopsji wyszło na jaw, jak poważny jest jej stan. Okazało się, że ma chłoniaka Hodgkina w stadium 4.
- Rozpłakałam się, to był szok. Miałam zaledwie 25 lat i nie czułam się aż tak źle, poza kaszlem i reakcją na alkohol, a później mi powiedziano, że mam raka - relacjonowała.
Chłoniak Hodgkina – jakie są objawy?
Głównym objawem chłoniaka Hodgkina jest powiększenie węzłów chłonnych, które nie wywołuje żadnego bólu. W przypadku powiększenia węzłów chłonnych śródpiersiowych mogą pojawić się duszności, trudności z oddychaniem, kaszel . Przy powiększeniu węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej mogą pojawić się takie symptomy jak ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, niedrożność jelit.
Z kolei objawy ogólne chłoniaka Hodgkina to utrata masy ciała o 10% w ciągu pół roku, nocne poty, uporczywy świąd skóry, gorączka.
Chłoniak Hodgkina – leczenie
Leczenie chłoniaka Hodgkina skupia się głównie na chemioterapii skojarzonej z radioterapią. Intensywność terapii dobierana jest do stopnia zaawansowania choroby. Metody chirurgiczne nie mają zastosowania w ziarnicy złośliwej. W niektórych przypadkach może okazać się, że konieczne jest wykonanie przeszczepu szpiku kostnego. Stosowane są też intensywne programy wielolekowe.
Chłoniak Hodgkina – rokowania
Chłoniak Hodgkina, mimo złośliwego charakteru, ma dobre rokowania. Około 90% pacjentów udaje się całkowicie wyleczyć. Warto jednak pamiętać, że skuteczność leczenia jest uzależniona od wrażliwości choroby na leczenie oraz stadium zaawansowania.
Zobacz też:
To nowa najgorsza choroba zakaźna. W rok zachorowało 8 milionów, a zmarło ponad milion
W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia
Jak powinna wyglądać dieta przy SIBO? Dietetyczka: Często kluczowe są ilości, a nie sam produkt