Złota krew! Taką grupę mają tylko 43 osoby na całym świecie!
Taka grupa krwi to prawdziwa “żyła złota” i to dosłownie. Wrażenie robi już fakt, że na całym świecie ma ją zaledwie garstka ludzi. A jest ona niezwykle cenna, ponieważ nie zawiera w sobie antygenów, a to znaczy, że nie jest ani ujemna, ani dodatnia i może być przetoczona każdemu, dlatego jest niezwykle cenna i przez to nazywana “złotą”.
Prawdziwa "żyła złota"
Według naukowców tę grupę krwi ma zaledwie garstka osób na świecie - jedna na sześć mln osób na świecie, a do tej pory potwierdzono ją u 43 osób na całym ziemskim globie. “Złota krew” nie zawiera żadnego z 61 antygenów Rh. Jej czynnik nazywany jest zatem Rh zero i sprawia, że jest to idealna krew dla biorców. Ale niestety - jeśli osoba z taką grupą krwi potrzebuje zostać biorcą, to jest to bardzo trudne, bo ciężko znaleźć odpowiadającą im krew.
Wyróżniamy cztery podstawowe grupy krwi A, B, AB oraz 0. Oprócz tego każda z nich ma współczynnik dodatni Rh+ lub ujemny Rh-. W Polsce najczęściej występuje grupa A Rh+, a najrzadziej AB Rh-. Osoby ze “złotą krwią” to idealni dawcy, a ich krew nadaje się dla pozostałych grup.
Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie. Wyjaśnia fizjoterapeuta Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikajJak zostać dawcą krwi?
Krew jest bardzo potrzebna i dlatego zdecydowanie warto ją oddawać - bez względu na to, czy mamy najpopularniejszą krew czy najrzadszą. Każdy jej mililitr przyda się dla osób, które jej rozpaczliwie potrzebują. W Polsce są odpowiednie centra, które przyjmują dawców krwi, a po kraju jeżdżą nawet specjalne busy, w których można oddać krew. Aby jednak zostać dawcą należy spełnić konkretne warunki:
- przeciwwskazaniem są choroby układu krążenia, układu nerwowego, zaburzenia krzepnięcia w wywiadzie, nawracające omdlenia albo napady drgawkowe, choroby układu pokarmowego – poważna choroba aktywna, przewlekła lub nawracająca (w tym schorzenia wątroby), układu oddechowego, układu moczowo-płciowego i nerek, choroby metaboliczne i choroby układu endokrynnego, np. choroby tarczycy, nadnerczy, choroby krwi i układu krwiotwórczego, choroby nowotworowe;
- krwi nie powinny próbować oddawać osoby chore na choroby zakaźne - WZW każdego typu, HIV, kiłę, inne;
- nie pobiera się także krwi od osób, które wymagają leczenia z użyciem strzykawek itp.;
- dawcą nie powinny próbować zostać osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych;
- w przypadku chorób toksoplazmozy, mononukleozy – musi minąć 6 miesięcy od dnia potwierdzonego wyleczenia; gruźlicy - muszą minąć 2 lata od wyleczenia; od choroby z gorączką - przynajmniej 2 tygodnie od ustąpienia objawów; a po powrocie z terenów występowania malarii można oddać krew dopiero po 6 miesiącach;
- aby oddać krew muszą minąć 4 miesiące od: badania endoskopowego, kontakt śluzówki z krwią lub ukłucie igłą, przetoczenia składników krwi, przeszczepu tkanek lub komórek pochodzenia ludzkiego, zabiegu chirurgicznego, tatuażu, przekłucia ciała, akupunktury, ekstrakcji zęba;
- od szczepienia do momentu zostania dawcą muszą minąć przynajmniej 4 tygodnie.
Jak wygląda oddanie krwi?
Należy zgłosić się do centrum krwiodawstwa, najlepiej być wypoczętym i wyspanym, należy też zjeść lekkostrawny posiłek przed oddaniem krwi (unikaj jednak pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu). Należy unikać nadmiernego wysiłku, należy dużo pić. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości.
Lekarz przeprowadza wywiad z potencjalnym dawcą, a następnie, jeśli nie ma przeciwwskazań, pobierana jest krew do badania. Jest ona sprawdzana pod kątem wirusów, a także grupy krwi itd. Jeśli nie ma przeciwwskazań następuje pobranie.
Zobacz też:
Objawy rzeżączki pojawiają się po trzech dniach. Są bagatelizowane, a potem jest za późno
6 oznak, że jesteś w przemocowym związku. Jeśli Twój partner taki jest, uciekaj jak najdalej!