Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ból jądra (jąder) – przyczyny, diagnostyka, leczenie
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:34

Ból jądra (jąder) – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Ból jądra (jąder) – przyczyny, diagnostyka, leczenie
pixabay

Ból jądra (jąder) – o czym może świadczyć ból lewego lub prawego jądra?

Jądra są parzystym narządem zbudowanym z tkanki łącznej i miąższu, które w życiu płodowym kształtują się w jamie brzusznej. Wraz z rozwojem płodu zmieniają swoją pozycję i „wędrują” do moszny, jednak nerw w dalszym ciągu znajduje się w okolicy żołądka. Dlatego też ból jądra powstały na skutek urazu jest tak silny i obejmuje także podbrzusze.

Główną funkcją jąder jest produkowanie spermy (spermatogeneza), a także wytwarzanie męskich hormonów płciowych – androgenów (testosteronu, inhibiny, aktyny oraz pochodnych dehyrotestosteroun i estradiolu). Prawidłowa czynność jąder, którą regulują hormony wytwarzane przez przysadkę mózgową, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płciowego.

Ból jądra (jąder) – przyczyny

Ból jądra (jąder) może być oznaką urazu, jest wtedy silny, lecz trwa krótko, ale może również być objawem poważnych schorzeń. Do najczęstszych przyczyn bólu jadra bądź jąder zalicza się: zapalenia najądrza, zapalenie jądra, skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego, a także nowotwór jądra.

Ból jądra (jąder) – zapalenie najądrza

Zapalenie najądrza może być wywołane zakażeniem bakteryjnym w przebiegu zapalenia dróg moczowych, zakażeniem wirusowym – jako powikłanie świnki, a także chorobami przenoszonymi drogą płciową (najczęściej zapalenie najądrza wywołuje dwoinka rzeżączki oraz bakterie z grupy chlamydiae). Powoduje silny ból jądra, zazwyczaj po jednej stronie, ból podbrzusza, a także ból podczas oddawania moczu.

Ból jądra (jąder) – zapalenie jądra

Zapalenia jądra pojawia się jako powikłanie po przebytych infekcjach: śwince, zapaleniu najądrza, zakażeniu dróg moczowych, chorobach wenerycznych. W przebiegu zapalenia jądra pojawia się ból i obrzęk jądra, które jest wyraźnie twardsze od jądra zdrowego. Może temu towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy, a także nudności i przekrwienie powrózka nasiennego.

Tagi: