Brakuje leków w aptekach. Sprawdź, czy nie chodzi o Twoje
42 to liczba leków, których brakuje obecnie w polskich aptekach. Wśród deficytowych są te na choroby, na które choruje bardzo wielu Polaków. Z którymi lekami jest problem i czy przypadkiem nie z tymi, które stale przyjmujesz?
GIF, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił właśnie w cotygodniowym raporcie, jakich leków brakuje w aptekach. Temat deficytowych środków medycznych to również jeden z gorących tematów trwającego w Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Dobra wiadomość jest taka, że w kwietniu szykują się dobre zmiany w tej kwestii.
Brakuje leków w polskich aptekach. Których?
Obecnie w polskich aptekach brakuje niektórych leków na cukrzycę, jednego z popularnych antybiotyków z penicyliną oraz popularnego leku na ADHD - czytamy na stronie RMF FM.
Jak wyjaśnia Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Marek Tomków, nie warto szukać leków na ostatnią chwilę.
Jeżeli jest możliwość uzyskania recepty wcześniej, postarajmy się o taką receptę wcześniej, by dać sobie czas, nawet kilka tygodni, by lek został ściągnięty. Po drugie, sugeruję prosić apteki o ściąganie leku z wyprzedzeniem, by być nawet na liście oczekujących w danej aptece. Po trzecie, poprośmy lekarza, jeśli możemy, by nie wystawiał recepty rocznej, na 12 miesięcy, tylko kilka recept na mniejsze ilości opakowań - cytuje słowa prezesa, serwis RMF FM
W przypadku leków na infekcje jest lepiej
Jeśli chodzi o dostęp leków na infekcje, jest lepiej. Nie brakuje również przeciwwirusowych środków medycznych. Zdarzają się jednak małe trudności z dostępem do antybiotyku z penicyliną. Pacjenci zgłaszają również, że nie wszędzie dostępny jest preparat z żelazem.
Tomków wyjaśnia, że produkty, które są niedostępne, pojawiają się w bardzo małych ilościach, zbyt małych, by zapełnić cały rynek. Jak dodaje specjalista, jeżeli danego leku brakuje w konkretnej miejscowości, a apteki są zaopatrywane przez największe hurtownie, to niewykluczone, że będzie problem w innych miejscowościach.
Nie uwierzycie, jak tam jest:
W kwietniu wejdzie część przepisów znowelizowanej ustawy
Mimo wszystko warto być dobrej myśli, gdyż już w kwietniu w życie wejdzie część przepisów znowelizowanej ustawy refundacyjnej, natomiast leki, które są produkowane w Polsce, będą dodatkowo dofinansowane.
Jeśli więcej środków będzie produkowanych w Polsce, szybsza będzie wtedy reakcja, gdy pojawią się braki leków. W Katowicach na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych specjaliści przekonują, że ta zmiana wyjdzie zdecydowanie na korzyść pacjenta.
Źródło: RMF FM 24
Czytaj też:
Polacy łykają je jak cukierki. Lekarz wskazuje, które z nich mają najwięcej skutków
Po tych lekach nie wsiadaj za kółko. Możesz stracić prawo jazdy
Leki i suplementy diety — jak powstają? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta