Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu dwóch serii leków Sugammadex Reig Jofre na terenie całego kraju. Powód to wykrycie w roztworze widocznych cząsteczek silikonowych. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży popularnego leku przeciwbólowego. Jak się okazuje, partie środka nie spełniają ustalonych wymagań jakościowych. Chodzi dokładnie o lek Ibuprofen Dr. Max.To popularny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny należący do grupy leków nazywanych NLPZ - niesteroidowe leki przeciwzapalne, działające poprzez zmniejszenie bólu, gorączki oraz stanu zapalnego. Stosuje się go w krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym i umiarkowanym.
Serial “Zabić ból” wyprodukowany przez Netflix opisywał przyczyny i skutki epidemii opioidowej w USA, pokazując dramat osób, które uzależniały się od leku przeciwbólowego. Mowa o oksykodonie, który może przepisać lekarz dla pacjenta, u którego występuje silny ból. Poznaj fakty i mity o tej substancji. Czy rzeczywiście silnie uzależnia?
42 to liczba leków, których brakuje obecnie w polskich aptekach. Wśród deficytowych są te na choroby, na które choruje bardzo wielu Polaków. Z którymi lekami jest problem i czy przypadkiem nie z tymi, które stale przyjmujesz?GIF, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił właśnie w cotygodniowym raporcie, jakich leków brakuje w aptekach. Temat deficytowych środków medycznych to również jeden z gorących tematów trwającego w Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Dobra wiadomość jest taka, że w kwietniu szykują się dobre zmiany w tej kwestii.
Wiele osób stosuje je na co dzień i nie ma pojęcia, że mają dramatyczny wpływ na czas reakcji i zdolność jazdy. Leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, a nawet niepozorne krople do oczu – wszystkie te substancje mogą sprawiać, że jesteśmy gorsi jako kierowcy i możemy stwarzać zagrożenie dla siebie i innych. Co więcej, za jazdę i spowodowanie wypadku będąc pod wpływem niektórych leków, zostaniemy potraktowani tak samo jak pijani kierowcy, stracimy prawo jazdy i trafimy za kratki. Jak tego uniknąć?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu lek wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów ciężkiej niewydolności serca. Uzasadnienie tej decyzji jest takie, iż specyfik nie spełnia wymagań w zakresie "zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym". Decyzją GIF lek ten może być stosowany tylko i wyłącznie w formie koncentratu do sporządzania roztworu w szpitalach.
Pewne leki i suplementy mają wpływ na nasz sen. Niektóre z nich mogą nas usypiać, inne zaś utrudniać zasypianie i powodować bezsenność. Aby zapewnić sobie spokojny sen, lepiej unikać przyjmowania niektórych środków farmakologicznych po godzinie 18. Jakich preparatów nie powinniśmy przyjmować wieczorem?Bierzesz suplementy? Przeczytaj poniższy wywiad: