Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Uwaga na spacerach! Niebezpieczne gąsienice w lasach i parkach
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 08.03.2024 13:10

Uwaga na spacerach! Niebezpieczne gąsienice w lasach i parkach

gąsienice, korodówka dębówka, spacer, las, park
Fot. gąsienicy korodówki dębówki - Pexels. Fot. w tle - Shutterstock/ Raviplex

Nie wyglądają groźnie i nie budzą postrachu, lecz ich dotknięcie może być niebezpiecznie dla ludzi i zwierząt. Mowa o gąsienicach korodówkach dębówkach, które najczęściej występują w miastach i lasach. 

Na jednym drzewie może znajdować się nawet 100 tysięcy osobników. Dlaczego trzeba strzec się korodówek dębówek?

Uważaj na te gąsienice. Znajdują się w lasach

Wielu z nas jako formę relaksu wybiera spacerowanie po lesie. Kontemplowanie natury działa uspokajająco i relaksująco, jednak warto być ostrożnym, gdy w pobliżu występują takie drzewa jak m.in. brzozy, jesiony, buki czy leszczyny. To właśnie na liściach tych drzew mogą pojawić się niebezpieczne dla człowieka, ale też zwierząt, gąsienice - korodówki dębówki. 

W Polsce od kilku lat wzrasta populacja tej gąsienicy, a w związku z m.in. zmianami klimatycznymi owadów jest mnóstwo. Larwy wylęgają się z kokonów jajowych wiosną. Najczęściej jest to przełom marca i kwietnia. 

Nie uwierzycie, jak zabawnie bywa w szpitalu psychiatrycznym:

Początkowo na ich ciele można zauważyć pomarańczowy kolor, natomiast później zamienia się w szaro-zielony. Gąsienice mają charakterystyczne włoski i nie wolno ich dotykać. Wszystko przez to, iż wypełnione są płynem, który parzy.  Jeśli gąsienica jest zestresowana, może wystrzelić w powietrze włoski na kilka kilometrów dalej.

caterpillar-8469363_1280.jpg

 

Co robić, gdy zdarzy się nam kontakt z gąsienicą?

Gąsienice można spotkać w lasach na wspomnianych drzewach, ale nie tylko. Owady lubią przebywać również w miejskich parkach oraz ogródkach przy domach. Dotknięcie korodówki dębówki może skutkować niebezpieczną reakcją alergiczną. 

Jeśli jednak zdarzy się nam kontakt z gąsienicą, po przyjściu do domu trzeba koniecznie zmienić ubrania i wyprać je w 60 stopniach Celsjusza. Natomiast jeśli parzące włoski gąsienicy trafiły na naszą skórę, możemy spróbować wyciągnąć je za pomocą pęsety. Później trzeba bardzo dokładnie przemyć skórę wodą. Jeśli pojawiła się wysypka lub inne podrażnienie, warto odwiedzić lekarza.

caterpillar-8469363_1280.jpg
Fot. Pixels/ Jaime AP

 

W 2022 r. gąsienice pojawiły się w województwie wielkopolskim

Warto przypomnieć sytuację, która miała miejsce w 2022 r. w gminie Białośliwie w województwie wielkopolskim. Władze gminy wydały oświadczenie, gdzie ostrzegano przed kontaktem z gąsienicami korodówki dębówki. Owady zauważono m.in. na terenie sołectwa Dębówko. Osobniki osiadły głównie na wierzbach przy drodze.

Ostrzegano, iż bezpośredni kontakt z gąsienicą jest niebezpieczny dla ludzi oraz zwierząt. Na szczęście sytuacja została w porę opanowana. Na najgorszym odcinku rozpylony został oprysk.

Czytaj też:

Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują

Wartości odżywcze owadów. Czy owady mogą zastąpić mięso?

Uwaga alergicy! Niebezpieczne owady. Atakują domy w całej 
 

Polecane