Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Choroba wieńcowa u seniorów. Charakterystyczne objawy i sposób leczenia
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Choroba wieńcowa u seniorów. Charakterystyczne objawy i sposób leczenia

Choroba wieńcowa u seniorów. Charakterystyczne objawy i sposób leczenia
pixaby.com

Choroba wieńcowa u seniorów – przyczyny

Choroba wieńcowa w przypadku seniorów może mieć inne podłoże niż u osób młodych. Dość dużą trudność może sprawiać lekarzowi postawienie diagnozy i odpowiednie dobranie leków. Dzieje się tak, ponieważ osoby starsze często chorują na inne schorzenia i biorą leki, które mogą hamować niektóre z objawów choroby wieńcowej.

Podstawową przyczyną występowania choroby wieńcowej jest miażdżyca, która spowodowana jest odkładaniem się cholesterolu w tętnicach żylnych odpowiadających za doprowadzenie krwi do serca. Proces ten może trwać nawet kilka lat. Zdarza się także, że jest on częściowo związany z postępującym starzeniem się organizmu. U osób starszych na rozwój choroby wieńcowej wpływać może dodatkowo cukrzyca, nadciśnienie oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

W przypadku zarówno seniorów, jak i osób młodych za chorobę wieńcową odpowiadać może:

palenie papierosów,niezdrowa dieta,brak aktywności fizycznej.

Choroba wieńcowa u seniorów – charakterystyczne objawy

Przebieg choroby wieńcowej u seniorów może mieć nietypowy charakter, a objawy często są niespecyficzne. Głównym symptomem świadczącym o występowaniu tej przypadłości jest ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia i nasilać się w trakcie wysiłku. Zdarza się jednak często, że objaw ten u osób starszych nie występuje.

Chorobie wieńcowej w przypadku osób starszych towarzyszą tzw. objawy-maski, do których zalicza się:

nudności,duszności,kołatania serca.

Objawy te nie są jednak typowe dla choroby wieńcowej z czego wynika duża trudność lekarzy w postawieniu trafnej diagnozy.

Choroba wieńcowa u seniorów – diagnostyka

Diagnostyka choroby wieńcowej u seniorów może być utrudniona. Kiedy istnieje podejrzenie tego schorzenia zazwyczaj wykonuje się echo serca, badania laboratoryjne oraz EKG serca. Niestety, w niektórych przypadkach dzieje się tak, że wyniki mogą być zafałszowane przez inne choroby, na które cierpi chory.

Aby trafnie zdiagnozować chorobę wieńcową, osobom młodym zaleca się próbą wysiłkową, senior jednak może być niezdolny do jej wykonania. Większe szansa na trafną diagnozę może dać w tym przypadku tomografia komputerowa, jednak tu również występują pewne ograniczenia. Kontrastu nie powinno się podawać chorym na nerki, a to jest częsta dolegliwość osób starszych.

Choroba wieńcowa u seniorów – sposób leczenia

W leczeniu choroby wieńcowej u seniorów istotną rolę odgrywają dwie metody. Jest to farmakoterapia oraz modyfikacja stylu życia. Chory na chorobę wieńcową powinien przede wszystkim zmienić styl życia, czyli wprowadzić lekkostrawną dietę oraz ruch. Jeśli ze względów zdrowotnych nie może uprawiać sportu, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się spacery.

Lekami, które najczęściej podaje się chorym, są beta-blokery, statyny oraz kwas acetylosalicylowy. Warto pamiętać, że ich dawkowanie jest zależne od wielu czynników.

Tagi:
Polecane