Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Choroby wysp trzustkowych – przyczyny, objawy, leczenie
Sylwia Kropiewnicka
Sylwia Kropiewnicka 19.03.2022 01:29

Choroby wysp trzustkowych – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby wysp trzustkowych – przyczyny, objawy, leczenie
pixaby.com

Choroby wysp trzustkowych

Choroby wysp trzustkowych polegają na gromadzeniu się komórek, które powodują produkowanie i uwalnianie glukagonu i insuliny do krwiobiegu. Hormony te regulują przemianę węglowodanów i działają antagonistycznie.

Komórki tworzą zwykle guzki, które mogą być złośliwe bądź łagodne. W zależności od ich rodzaju mogą powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Objawy tych zmian wynikają z rodzaju hormonu, na który wpływają.

Zakłócenia w harmonijnej współpracy czynnościowej insuliny i glukagonu przejawiają się zaburzeniami w gospodarce węglowodanowej.

Choroby wysp trzustkowych – przyczyny

Chorobę wysp trzustkowych łączy się często z tzw. zespołem gruczolakowatości wewnątrzwydzielicznej typu 1 lub występowaniem tej choroby u najbliższych członków rodziny. Zespół powstaje, kiedy pojawia się jeden lub więcej gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz, kiedy rośnie guz lub pojawia się nadczynność.

Dodatkowo, schorzenie to może atakować przytarczyce, trzustkę lub przysadkę mózgową.

Choroby wysp trzustkowych – objawy

Objawy, które pojawiają się w chorobach wysp trzustkowych są zróżnicowane i zależą od rodzaju komórek nowotworowych oraz rodzaju hormonów, które uwalniane są do krwiobiegu. Rozrost ponad miarę komórek, które wytwarzają insulinę, powoduje pulsacyjne zwiększenie stężenia insuliny we krwi oraz okresy nagłego zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. Jest to stan niedocukrzenia organizmu. Towarzyszą mu takie objawy jak drgawki, zimne poty, zmęczenie, osłabienie oraz uczucie głodu.

Choroby wysp trzustkowych – rozpoznanie

Aby lekarz mógł postawić diagnozę, musi znać historię medyczną pacjenta. Dodatkowo wykonuje się badania lekarskie takie jak badania krwi, które mają określić zwiększone stężenie hormonów w postaci: glukagonu, insuliny i gastryny. Zaleca się także oznaczenie poziomu glukozy we krwi.

Aby prawidłowo ocenić charakter zmian wysp trzustkowych, wykonuje się badanie USG oraz tomografię komputerową. Dodatkowo, pomocny może okazać się rezonans magnetyczny oraz badanie endoskopowe.

Tagi: