Pacjenci.pl Choroby Chrypka to nie tylko przeziębienie. To może być objaw poważnej choroby
Fot. Canva/AndreyPopov/Getty Images/instagram.com/doktormagda

Chrypka to nie tylko przeziębienie. To może być objaw poważnej choroby

8 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Pochrząkiwanie, pokasływanie, chrypka, kojarzą się przede wszystkim z infekcjami górnych dróg oddechowych. O tej porze roku to całkiem naturalne, kiedy obserwujemy u siebie podobne objawy i często rzeczywiście mogą one świadczyć o mniejszych lub większych stanach zapalnych w obrębie gardła.

Jednak jeśli chrypka trwa „podejrzanie” długo, lub często nawraca, a poza nią nie obserwujemy żadnych innych symptomów, które mogłyby wskazywać, chociażby na przeziębienie, warto zgłosić to lekarzowi. Tak może objawiać się poważna choroba.

Chrypka to częsty objaw infekcji

Gdy za oknem szaroburo, zimno i wilgotno, wciąż narażeni jesteśmy na zmiany temperatury, a tych nasz organizm nie lubi. Wystarczy nieodpowiednio się ubrać, zmarznąć, lub spocić się, i problem gotowy. To najprostsza droga do przeziębienia, którego jednym z objawów jest chrypka. Jeśli gardło niedomaga, zaczynamy pokasływać, pochrząkiwać, chrypieć.

Czasem jednak nie czujemy się przeziębieni, a i tak mamy chrypkę. Bywa, że bardzo długo nie udaje się jej wyleczyć mimo stosowania przeróżnych sposobów domowych i aptecznych. A czasem, nawet wyleczona, szybko pojawia się znowu. Takiego objawu nie należy bagatelizować.

Jeśli wydajesz dziwne dźwięki, mówisz za wysoko albo za nisko, masz trudności z wydobyciem głosu, lub twój głos staje się matowy, głęboki, słaby czy chrapliwy , lub masz dodatkowe objawy, takie jak:

  • zaleganie flegmy,
  • kasze l,
  • suchość w gardle, potrzeba częstego popijania,
  • drapanie, pieczenie, szczypanie w gardle,

powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Przed emeryturą należy ci się jeszcze jedno świadczenie. Możesz dostać nawet 1600 zł miesięcznie
Zgniła pogoda na długi weekend. Uwaga na serce, meteopaci odczują spore dolegliwości

Najczęstsze przyczyny chrypki

Chrypka, nawet przewlekła, może mieć stosunkowo błahe przyczyny, takie jak:

  • infekcje wirusowe ,
  • przepracowanie gardła – to się zdarza śpiewakom, nauczycielom, osobom, które często przemawiają. Warto dodać, że u osób pracujących głosem na strunach głosowych czasem robią się guzki, tzw. guzki śpiewacze. Są to zmiany łagodne, jednak utrudniają prawidłowe drgania strun głosowych,
  • alergie – nawet w katarze siennym występuje spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła, co może powodować podrażnienie, chrypkę, kaszel.

W takich łagodnych przypadkach na chrypkę mogą pomóc domowe sposoby, jak np. picie naparu z siemienia lnianego, w ogóle intensywne nawadnianie organizmu, ssanie miodu, czy stosowanie pastylek i sprayów z apteki. Wskazane jest także podniesienie wilgotności w mieszkaniu oraz odpoczynek dla strun głosowych.

Chrypka – objaw poważnej choroby

Jeśli jednak chrypka jest trudna do wyleczenia, często nawraca, a dodatkowo nie towarzyszą mu klasyczne objawy infekcji, takie jak katar czy gorączka, warto rozważyć inne, bardziej niepokojące diagnozy. W ten sposób mogą bowiem objawiać się poważne choroby:

  • polipy – to nienowotworowe narośla, które mogą pojawiać się na strunach głosowych. Zazwyczaj są efektem długotrwałego przeciążenia głosu lub podrażnienia, np. przez dym tytoniowy. Objawiają się uczuciem drapania w gardle, chrypką oraz zmienionym brzmieniem głosu – może on być matowy, zachrypnięty, czasem nawet trudno wydobyć jakikolwiek dźwięk. Polipy, mimo że są łagodne, często wymagają interwencji chirurgicznej, dzięki której można zapobiec trwałemu uszkodzeniu strun głosowych;
  • refluks żołądkowo-przełykowy – czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Taki stan może prowadzić do podrażnienia krtani i strun głosowych, a to skutkuje chrypką, zwłaszcza rano po przebudzeniu. Warto zwrócić uwagę na inne towarzyszące objawy, takie jak zgaga, kwaśny posmak w ustach, uczucie pieczenia za mostkiem czy przewlekły kaszel. Nieleczony refluks może prowadzić do poważniejszych komplikacji, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia;
  • guzy nowotworowe – nie każdy guz na strunach głosowych jest rakiem, ale przewlekła chrypka może być jednym z pierwszych objawów zmian nowotworowych w obrębie krtani lub gardła. Rak krtani może rozwijać się powoli, początkowo nie dając innych objawów poza zmianą głosu. Długotrwała chrypka, zwłaszcza u osób palących papierosy lub nadużywających alkoholu, powinna zawsze budzić czujność, ponieważ wczesne rozpoznanie nowotworu znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Zobacz także:

To pierwsze objawy raka krtani. Nie bagatelizuj ich

Męczy cię zgaga? Oto, czego lepiej nie jeść przy refluksie

Nietypowe objawy choroby refluksowej. Zazwyczaj nie są kojarzone z refluksem

1000 zł miesięcznie bez względu na dochód. Jest decyzja: wypłaty już od 1 listopada
Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko