Pochrząkiwanie, pokasływanie, chrypka, kojarzą się przede wszystkim z infekcjami górnych dróg oddechowych. O tej porze roku to całkiem naturalne, kiedy obserwujemy u siebie podobne objawy i często rzeczywiście mogą one świadczyć o mniejszych lub większych stanach zapalnych w obrębie gardła. Jednak jeśli chrypka trwa „podejrzanie” długo, lub często nawraca, a poza nią nie obserwujemy żadnych innych symptomów, które mogłyby wskazywać, chociażby na przeziębienie, warto zgłosić to lekarzowi. Tak może objawiać się poważna choroba.
Chińska marka Shein produkuje tanie ubrania, które cieszą się u nas sporą popularnością. Wybierane są głównie przez młodzież, ponieważ znajdują się w zasięgu kieszonkowego nastolatków. Jak się jednak okazuje, noszenie tej odzieży można przypłacić zdrowiem.Większość produktów nie przeszła testów badania Öko-Test. Okazało się, że były skażone szkodliwymi substancjami. Niektóre z nich mogą wpływać m.in. na płodność.
Użądlenia os to problem znany nam dobrze latem, gdy spędzamy mnóstwo czasu na świeżym powietrzu. Użądlenie objawia się opuchlizną i jest niezwykle bolesne. Trzeba zaznaczyć, że zazwyczaj nie ma poważnych konsekwencji zdrowotnych. Oczywiście trzeba też podkreślić, że niektóre osoby mogą mieć alergię na jad osy. Zdarzyć się może również wstrząs septyczny.Przy tego typu problemie, bardzo ważne jest pytanie: jak rozpoznać użądlenie osy, jak rozpoznać ślad po ukłuciu żądłem pszczelim? Które preparaty mogą złagodzić ból, świąd i obrzęk w miejscu użądlenia? Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy osobie, u której pojawiają się objawy mogące sugerować reakcję anafilaktyczną?
Słońce jest nam potrzebne do życia. To dzięki niemu w skórze dochodzi do syntezy witaminy D, tak ważnej dla naszego ogólnego zdrowia. Udowodniono także, że światło słoneczne poprawia nasze samopoczucie, a nawet działa antydepresyjnie.Z drugiej strony, ze słońcem trzeba uważać. I nie chodzi tylko o zbyt długą ekspozycję, ale także o kwestię pewnych leków, które przyjmujemy. Niektóre z nich w połączeniu ze słońcem mogą doprowadzić do niepożądanych reakcji.
Budząca się do życia przyroda i wiosna, która coraz śmielej zagląda przez okna, może być trudna dla alergików. Kwiecień to miesiąc, w którym pyli wiele roślin, sprawiając, że osoby uczulone borykają się z takimi objawami jak m.in. kaszel, katar, duszności czy łzawienie oczu. Najczęstszymi alergenami są również pyłki brzozy, wierzby i topoli. Oprócz roślin uczulać mogą również zarodniki grzybów Cladosporium. Na co jeszcze muszą uważać alergicy w kwietniu?