Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nietypowe objawy choroby refluksowej. Zazwyczaj nie są kojarzone z refluksem
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 25.04.2024 16:26

Nietypowe objawy choroby refluksowej. Zazwyczaj nie są kojarzone z refluksem

Refluks, choroba refluksowa
Fot. Shutterstock/ kmpzz

Refluks to cofanie się treści żołądkowej do przełyku, pojawiające się zazwyczaj po posiłkach. Najczęściej występującym rodzajem refluksu jest refluks żołądkowo – przełykowy, który objawia się głównie w postaci zgagi oraz cofania się treści żołądkowej do jamy ustnej lub gardła.

Coraz więcej osób boryka się z inną odmianą refluksu - refluksem krtaniowo – gardłowym. Daje on niespecyficzne objawy, przez co pacjenci zazwyczaj nie kojarzą ich ze wspomnianą jednostką chorobową. Jak objawia się refluks krtaniowo – gardłowy? 

Czym jest refluks krtaniowo-gardłowy?

Choroba refluksowa jest schorzeniem dość podstępnym. Poza zgagą występują takie dolegliwości jak bóle w klatce piersiowej, przewlekłe zapalenie gardła, zapalenie krtani czy napadowy kaszel. Pisząc o refluksie nie można pominąć refluksu kratniowo-gardłowego.

Jak wyjaśnił w rozmowie z Pacjentami, gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow, refluks krtaniowo-gardłowy jest częstym problemem diagnostycznym.

- W 2006 roku w Montrealu odbyła się konferencja, która usystematyzowała definicje choroby refluksowej, uwzględniając dolegliwości i powikłania. Wyłoniono dwie główne grupy powikłań czyli zespoły przełykowe i pozaprzełykowe. Potocznie nazywany przez pacjentów refluks krtaniowo – gardłowy zaliczamy do zespołów poza przełykowych - powiedział lek. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy (45).jpg
Fot. Shutterstock/ Emily Frost
Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty W tatarze wykryto groźną bakterię. GIS wydał ostrzeżenie

Jakie są objawy refluksu ktaniowo-gardłowego?

Refluks krtaniowo-gardłowy może objawiać się m.in. przewlekłym zapaleniem gardła, kaszlem, przewlekłym zapaleniem krtani, czy też nadżerkami zębowymi. Pacjenci często skarżą się na chrypę, utratę głosu, ale też uczucie tzw. guli lub kluski w gardle. 

Jak wyjaśniał lek. Jacek Kowerzanow, w większości przypadków, ci pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do gabinetów laryngologicznych. Z kolei jeśli laryngolog nie stwierdzi nic niepokojącego i zauważy objawy choroby refluksowej, kieruje pacjenta do gastroenterologa.

Chorobę refluksową zalicza się do chorób wieloczynnikowych.

Chorobę refluksową zalicza się do chorób wieloczynnikowych. Wymienia się trzy główne grupy czynników powodujących rozwój choroby refluksowej. Pierwsze z nich to czynniki anatomiczne, do których zaliczamy m.in. przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony. 

Do drugiej grupy tzw. czynnościowej zaliczane są głównie dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. Trzecią grupę, na którą mamy największy wpływ jako pacjenci, tworzą zaburzenia środowiskowe. Chodzi o nadwagę, otyłość, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.

Czytaj też:

Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią

Cierpisz na zgagę i refluks? Tych produktów lepiej unikaj

To najpopularniejszy lek na zgagę i refluks w Polsce. Powoduje groźne niedobory

Polecane