Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Męczy cię zgaga? Oto, czego lepiej nie jeść przy refluksie
Marta Uler
Marta Uler 10.08.2024 11:45

Męczy cię zgaga? Oto, czego lepiej nie jeść przy refluksie

Które produkty jeść przy refluksie? Których nie jeść?
Fot. Canva/https://www.instagram.com/dietbybelle/

Trudności w przełykaniu, przewlekły kaszel, no i ta męcząca zgaga. Refluks to schorzenie przewodu pokarmowego, w którym treść żołądkowa cofa się do przełyku. To nic przyjemnego. Objawy refluksu są męczące, ale można je w znacznym stopniu opanować.

W refluksie istotna jest dieta. Przestrzeganie zaleceń lekarza i dietetyka może znacznie poprawić komfort życia osobom zmagającym się z refluksem. Niektóre pokarmy są absolutnie zakazane.

Refluks żołądkowo-przełykowy – co to jest?

Refluks żołądkowo-przełykowy, GERD (gastroesophageal reflux disease) to stan, w którym treść żołądkowa, w tym kwasy żołądkowe, cofa się z żołądka do przełyku. Może to powodować podrażnienie i stany zapalne błony śluzowej przełyku, co z kolei prowadzi do uczucia pieczenia w gardle i klatce piersiowej, znanego jako zgaga.

Refluks jest wynikiem niewłaściwego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku, który normalnie powinien zapobiegać cofaniu się kwasów z żołądka. U zdrowego człowieka, jest on niczym wrota, zamykające światło tego narządu i uniemożliwiające cofanie się pokarmu po połknięciu. A gdy tak się jednak dzieje, treść żołądka zarzucana jest z powrotem do przełyku, a nawet krtani i oskrzeli (szczególnie nocą, bo kiedy śpimy, dodatkowo zmniejsza się jego napięcie), co prowadzi do stanów zapalnych.

Fot. Pixabay/naturalherbsclinic
Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka Legendarne serum do twarzy na zmarszczki. Efekt botoksu za 30 zł

Objawy refluksu

Refluks żołądkowo-jelitowy przede wszystkim objawia się zgagą, czyli uczuciem pieczenia w klatce piersiowej, szczególnie po jedzeniu, oraz odbijaniem się kwaśnej treści żołądkowej. Takie objawy mogą skłonić nas do szybszej konsultacji lekarskiej i uzyskaniem pomocy. Jednak nie wszystkie objawy refluksu są tak oczywiste, mogą to być także:

  • ból w górnej części brzucha – który możemy przypisywać stresowi,
  • trudności w przełykaniu – bywa, że podejrzewamy infekcję,
  • przewlekły kaszel lub chrypka – alergia?
  • uczucie guza w gardle – zaburzenia lękowe, globus histericus?

Przyczyny refluksu

Wśród czynników sprzyjającym pojawieniu się dysfunkcji zwieracza przełyku wyróżnia się:

  • osłabienie mięśnia dolnego zwieracza przełyku,
  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • ciążę,
  • spożywanie dużych ilości tłustych, pikantnych lub kwaśnych potraw,
  • picie alkoholu.

Jak leczyć refluks?

Leczenie refluksu może obejmuje kilka czynników, takich zmiana stylu życia, w tym unikanie określonych pokarmów, utrata masy ciała, podniesienie wezgłowia łóżka, a także stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy lub inhibitorów pompy protonowej. W cięższych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne.

Natomiast to, co może naprawdę bardzo poprawić jakość życia osoby cierpiącej na refluks, jest wspomniana zmiana diety. W refluksie należy unikać tłustych, ciężkostrawnych potraw takich o wysokiej kwasowości, jak np. owoce cytrusowe, czy ketchup, a także produktów wzmagających produkcje kwasu żołądkowego, jak alkohol, czy czarna herbata. A konkretnie?

Dieta przy refluksie żołądkowo-jelitowym

Dietetyczka Iza Kalinowska radzi, która na Instagramie prowadzi konto @dietby belle, radzi, by:

  • Nie jeść: czekolady, papryki, pomidorów, mięty, cebuli, czosnku, sera żółtego, parówek, smalcu, pszenicy,
     
  • A za to jeść: ogórki, cukinię, rozmaryn, buraki, bazylię, orkisz, płaskórkę, samopszę, owies, olej MCT, olej z rokitnika, domową wędlinę z indyka lub kurczaka, lub taką, która ma naprawdę dobry skład.

Zmiany w diecie i stylu życia mogą znacząco poprawić komfort życia osób cierpiących na refluks i pomóc w uniknięciu zaostrzenia objawów. Warto też wdrożyć w życie te wskazówki:

  • jeść mniejsze posiłki, ale częściej,
  • unikać jedzenia przed snem – ostatni posiłek powinien być 2-3 godziny przed położeniem się spać,
  • podnieść wezgłowie łóżka – śpiąc z podniesioną głową i górną częścią tułowia, można zminimalizować ryzyko cofania się treści żołądkowej.

Zobacz także:

Kawa może być dobra dla osób z refluksem. Chodzi o regułę 3P

Rola kwasu hialuronowego w leczeniu refluksu. Suplement nie tylko na urodę

Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią