Ciąża pozamaciczna może być bardzo niebezpieczna. Jakie daje objawy?
Ciąża pozamaciczna – rodzaje
W czasie ciąży pozamacicznej test ciążowy może, ale nie musi wykryć ciąży. U kobiet, u których rozwija się ten rodzaj ciąży, test daje pozytywny wynik w ok 50 proc. przypadków. Dlatego właśnie często ciąża pozamaciczna wykrywana jest zbyt późno.
Jedna ciąża pozamaciczna przypada na około 100 porodów. Najczęściej występuje ona u kobiet pomiędzy 26. a 30. rokiem życia.
W zależności od miejsca, w którym zagnieździło się jajeczko, wyróżnia się:
ciążę jajowodowądo implantacji zapłodnionej komórki dochodzi w jajowodzie; zarodek może rozwijać się w każdej części jajowodu
ciążę jajnikowąjajeczko usadawia się i rozwija w jajniku lub na nim
ciążę brzusznąjajeczko rozwija się w jamie otrzewnowej lub na innym narządzie wewnętrznym
ciążę szyjkowązapłodnione jajeczko rozwija się poniżej ujścia wewnętrznego macicy, poza jej jamą
Ciąża pozamaciczna – przyczyny
Ciąża pozamaciczna może się rozwijać u kobiet, które:
posiadają źle zbudowaną macicę czy jajowódprzeszły zapalenie przydatków, których powikłaniem są zrostymają na jajowodach zmiany, które powstały w wyniku endometriozyposiadają przerośniętą śluzówkę macicy, która powoduje kłopoty z zajściem w ciążę i odpowiednie zagnieżdżenie
Zdarza się często, że jajowód jest zarośnięty, zwężony lub przyrośnięty do jajnika. Dodatkowo, czasem źle funkcjonuje np. nie wykonuje ruchów, które ułatwiają przesunięcie jajeczka do macicy. Warto jednak pamiętać, że najczęstszą przyczyną problemów są zmiany przerostowe po zapaleniu przydatków. Szczególnie istotne jest to w obliczu mody np. na noszenie stringów, krótkich kurtek czy krótkich spódniczek.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Ciąża pozamaciczna daje typowe objawy, które kobieta może zauważyć już średnio dwa miesiące po zapłodnieniu. Pojawia się wówczas ból brzucha, krwawienie z dróg rodnych, osłabienie i poty.
Pojawienie się ostrego bólu z jednej strony brzucha oznaczać może, że doszło do pęknięcia ciąży pozamacicznej. Ból często jest tak silny, że promieniuje do przepony i barku. Kobieta staje się blada i pojawia się u niej przyspieszone tętno. Jeśli pojawi się także krwawienie, należy od razu udać się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe.
Ciąża pozamaciczna – rozpoznanie
Kiedy kobieta zgłasza się do lekarza z wyżej wymienionymi objawami, lekarz przeprowadza dokładny wywiad. W następnym kroku medyk zleca oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Wówczas jej obecność potwierdza ciążę.
Jeśli w ciągu 48 godzin stężenie hCG we krwi nie wzrośnie o 66-100 proc., podejrzewa się ciążę pozamaciczną. Lekarz, aby mieć pewność, przeprowadza przezpochwowe USG. Kiedy w macicy nie widać pęcherzyka ciążowego, diagnoza potwierdza się.