Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Cierpisz na refluks? Unikaj tych warzyw i owoców
canva.com

Cierpisz na refluks? Unikaj tych warzyw i owoców

25 lutego 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Choroba refluksowa to bardzo powszechne schorzenie, z którym zmaga się coraz więcej osób. Podstawę leczenia stanowi zdrowy styl życia, przestrzeganie zasad dietetycznych i unikanie używek. Niepewność wśród pacjentów budzi szczególnie kwestia spożywania owoców i warzyw. Które z nich nie są zalecane przez specjalistów?

Typowe objawy refluksu

Refluks to fizjologiczne zjawisko cofania się treści żołądkowej do przełyku, które występuje zazwyczaj po jedzeniu. Kiedy dochodzą do tego powikłania, takie jak m.in. ubytki w błonie śluzowej przełyku, wówczas mówimy o chorobie refluksowej.

Najbardziej powszechnym rodzajem refluksu jest refluks żołądkowo – przełykowy, który objawia się następująco:

  • Treść żołądkowa cofa się do jamy ustnej lub do gardła, co często powoduje nieprzyjemny, gorzki lub kwaśny posmak w jamie ustnej.
  • Pojawia się zgaga, czyli uczucie pieczenia i palenia za mostkiem.

Mogą wystąpić także bóle w klatce piersiowej, jednak nie jest to typowy objaw refluksu. Należy mieć świadomość, że choroba refluksowa nie zawsze daje objawy i może zostać przypadkowo zdiagnozowana w trakcie gastroskopii.

Przeczytaj też: Refluks może zmienić barwę głosu! To mało znany objaw. Gastroenterolog wyjaśnia, jak brzmi osoba chora

Projekt bez nazwy - 2024-02-25T134158.480.png

Cierpisz na refluks lub wrzody? Zamień kawę na ten napój
Chorzy na refluks kaszlą w ten sposób. Lekarz tłumaczy, jak rozpoznać chorobę

Jaka dieta przy refluksie?

Choroba refluksowa jest schorzeniem przewlekłym, a podstawę leczenia stanowi zdrowy styl życia, przestrzeganie zasad dietetycznych i unikanie używek, takich jak alkohol i papierosy.

“Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Dieta w chorobie refluksowej jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Pewne produkty mogą zaostrzać dolegliwości u jednego pacjenta, a u drugiego już nie.

„Podczas konsultacji zalecam pacjentom, aby podchodzili do diety indywidualnie i żeby obserwowali, swoją reakcję na poszczególne produkty. Produkt wywołujący reakcje należy ograniczyć, bądź też całkowicie wyeliminować z jadłospisu.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Warto jednak zwrócić uwagę na produkty o potencjalnym działaniu refluksogennym, które są obarczone największym ryzykiem wywołania dolegliwości. Niepewność wśród pacjentów budzi szczególnie kwestia spożywania owoców i warzyw.

Przeczytaj też: Chorzy na refluks powinni przestać je pić w trybie natychmiastowym! Gastroenterolog wskazał szczególnie szkodliwe napoje

Jakich owoców i warzyw unikać?

Specjaliści są zgodni co do tego, że przy refluksie należy unikać jedzenia owoców cytrusowych, m.in. pomarańczy, grejpfrutów, mandarynek, cytryn czy limonek. To samo tyczy się soków. Soki z owoców cytrusowych nie są wskazane.

„Jeżeli chodzi o owoce, w większości przypadków pacjenci zgłaszają, że cytrusy nasilają u nich objawy.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Cytrusy zwiększają czynność wydzielniczą żołądka, a co za tym idzie, ich spożywanie może powodować zarzucanie treści pokarmowej do przełyku i nasilenie objawów refluksu.

Jeśli chodzi o warzywa, zaleca się unikanie pomidorów i przetworów pomidorowych, ponieważ nasilają one czynność wydzielniczą żołądka.

Podstawowe zasady spożywania posiłków przy refluksie

Złotą zasadą diety w chorobie refluksowej jest spożywanie posiłków w mniejszych porcjach kilka razy dziennie. Warto też zwrócić uwagę na to, aby jedzenie nie było ciężkostrawne i mocno przyprawione. Posiłki należy jeść spokojnie i powoli, bez pośpiechu. Należy unikać popijania jedzenia dużą ilością płynów, ponieważ będzie to prowadzić do zwiększenia objętości żołądka. Aby złagodzić podrażnienia wywołane przez kwaśną treść pokarmową, możemy sięgnąć po kisiel z siemienia lnianego.

„Siemię lniane ma naprawdę dobry wpływ na cały układ pokarmowy. Wydaje mi się, że wywar z siemienia lnianego ma większe zastosowanie w zapaleniu śluzówki żołądka niż przełyku, jednak część pacjentów go stosuje i w ten sposób zmniejsza swoje dolegliwości.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Przeczytaj też: Wystarczy pić siemię lniane przez 30 dni, efekty pojawią się natychmiast

Jak wykryć refluks? Jakie badania należy wykonać?
Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja