Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak wykryć refluks? Jakie badania należy wykonać?
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 11.05.2023 14:47

Jak wykryć refluks? Jakie badania należy wykonać?

refluks
canva

Refluks to przypadłość powodująca cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jego objawami są uporczywa zgaga i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dziś sprawdzamy, jak wykryć refluks i które badania będą w tym pomocne. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem

Typowe objawy refluksu

Objawy refluksu mają różne nasilenie. U niektórych osób są łagodne, występują rzadko a u innych wręcz odwrotnie – występują często i są intensywne. Najczęściej spotykanym objawem dolegliwości są zgaga i uczucie pieczenia w klatce piersiowej, pojawiające się zazwyczaj za mostkiem. 

Refluks nie jest tożsamy z chorobą refluksową. „(Refluks) Jest to zjawisko fizjologiczne, występujące u większości osób po posiłkach. Natomiast o chorobie refluksowej mówimy wtedy, kiedy pojawiają się objawy bądź też powikłania, takie jak ubytki w błonie śluzowej przełyku” – powiedział gastroenterolog, lek. med Jacek Kowerzanow. 

Projekt bez nazwy (23).png

Wrzody żołądka i dwunastnicy - Mleko pomaga czy szkodzi? Pytamy specjalistę Skąd się bierze refluks? Rodzaje choroby refluksowej i metody leczenia

Nietypowe objawy refluksu

Refluks bywa trudny do rozpoznania nawet dla specjalistów. Rzadko spotykane objawy refluksu to: 

 • bóle w klatce piersiowej, 
 • przewlekłe zapalenie gardła,
 • napadowy kaszel,
 • zapalenie krtani,
 • ubytki szkliwa zębów. 

W pewnych przypadkach nietypową dolegliwością wywołaną przez refluks jest ucisk w okolicy mostka. Z tego powodu refluks bywa mylony z zawałem serca, szczególnie że często towarzyszy temu kołatanie serca, duszności i symptomy występujące po wysiłku fizycznym. 

„Pamiętajmy, że ból w klatce piersiowej w pierwszej kolejności musi zostać zdiagnozowany i oceniony przez specjalistę z zakresu chorób układu krążenia czyli kardiologa. Jeżeli kardiolog nie stwierdzi przyczyny bólu, pacjent zazwyczaj jest kierowany do specjalisty z zakresu gastroenterologii”.– powiedział gastroenterolog, lek. med Jacek Kowerzanow. 

Badania przy podejrzeniu refluksu

 1. Wywiad lekarski i badanie fizykalne 

Wywiad lekarski i badanie fizykalne to podstawa diagnostyki. Podczas tego etapu lekarz ustala, jakie są objawy refluksu, od kiedy i jak często występują, i jakie jest ich nasilenie. Oprócz tego sprawdza, czy pacjent przyjmuje leki na receptę lub bez recepty. Z kolei podczas badania fizykalnego zbiera informacje na temat stanu zdrowia pacjenta za pomocą metod takich jak: 

 • oglądanie, 
 • palpacja, 
 • opukiwanie,
 • osłuchiwanie. 
 1. Gastroskopia

Podczas gastroskopii do przewodu pokarmowego wprowadzany jest aparat endoskopowy. Jest to krótkotrwałe badanie, trwające zazwyczaj ok. 5-10 minut. Mimo iż zabieg nie należy do przyjemnych, to dzięki znieczuleniu miejscowemu tylnej ściany gardła dyskomfort z tym związany jest ograniczonym do minimum.

Gastroskopię wykonuje się wyłącznie w szczególnych przypadkach: „Jeśli jednak mamy do czynienia z objawami alarmowymi, które budzą nasz niepokój (np. onkologiczny), pacjent powinien zostać skierowany do pracowni endoskopowej w celu przeprowadzenia endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopii”. – powiedział gastroenterolog, lek. med Jacek Kowerzanow. 

 1. Badanie przy podejrzeniu refluksu – 24-godzinna pH-metria 

Zabieg polega na ustaleniu poziomu kwasowości w dolnej części przełyku. Podczas zabiegu lekarz używa dwóch sond – jedną wprowadza przez nos do przełyku, a drugą przykleja do klatki piersiowej. 24-godzinna pH-metria jest bezbolesna. Sam zabieg, jak wskazuje nazwa, trwa ok. 24 godziny. „Po 24 godzinach, pacjent wraca do gabinetu i oceniamy, czy występuje u niego refluks i jaki ma charakter: kwaśny, zasadowy, czy mieszany.” – powiedział gastroenterolog, lek. med Jacek Kowerzanow. 

Polecane