Co powinny zawierać skuteczne kosmetyki przeciwzmarszczkowe? Przedstawiamy najważniejsze składniki
Na rynku mamy dostępnych mnóstwo kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Nie wszystkie jednak zawierają kluczowe składniki odmładzające, przez co ich skuteczność jest znikoma. Warto wiedzieć, co powinno znaleźć się w naszym kremie czy serum, aby wiedzieć, jaki kosmetyk wybrać.
Kwas hialuronowy, koenzym Q10 i peptydy
Kwas hialuronowy
To składnik tkanki łącznej, naturalnie występujący w skórze. Wiążę wodę w skórze, pomagając utrzymać jędrność i nawilżenie tkanek. Niestety z wiekiem jego ilość maleje, a sytuację tą dodatkowo pogarszają niezdrowe nawyki, takie jak palenie papierosów i niewłaściwa dieta. Kwas hialuronowy to popularna substancja w kosmetykach nawilżających i regenerujących. Efekt jego działania potęguje obecność witaminy C.
Koenzym Q10
To antyoksydant, który wspiera produkcję kolagenu w skórze. Występuje naturalnie w naszym organizmie, jednak wraz z wiekiem jego ilość maleje. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w kosmetykach przeciwzmarszczkowych na okolice oczu.
Peptydy
Są to łańcuchy aminokwasów budujące białka. Wykazują działanie regenerujące, regulujące gojenie się ran i przyspieszające cykl odnowy naskórkowej. Stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz zapobiegają degradacji kolagenu.
Dieta przeciwzapalna - Co jeść, a czego unikać w codziennym jadłospisie? Codzienne nawyki, które powodują powstawanie zmarszczekWitaminy, retinoidy i niacynamid
Witaminy A, C i E
Są to silne antyoksydanty, które chronią przed atakiem wolnych rodników powodujących uszkodzenia DNA, kolagenu i elastyny. Regenerują komórki, stymulują produkcję kolagenu, a także rozjaśniają przebarwienia. Witaminy C i E wzajemnie wzmacniają swoje właściwości i razem działają efektywniej.
Retinoidy (retinol, palmitynian retinylu)
Retinol to pochodna witaminy A, kluczowa w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Pogrubia warstwę naskórka, wzmaga produkcję kolagenu i elastyny oraz zapobiega niszczeniu włókien kolagenowych. Retinoidy przyspieszają cykl przemiany i odnowę komórek. Poprawią cyrkulację krwi i pobudzają powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Wykazują korzystne działanie na skórę tłustą i trądzikową poprzez obkurczanie gruczołów łojowych i zmniejszanie wydzielania sebum.
Niacynamid (witamina B3)
Witamina B3 zwiększa produkcję kolagenu, a także rozjaśnia przebarwienia. Ponadto wykazuje działanie przeciwazapalne i regulujące produkcję sebum, dlatego zalecana jest przy cerze tłustej i trądzikowej.
Kwasy AHA i BHA
Kwasy AHA
Są to substancje złuszczające, które usuwają z powierzchni skóry martwe komórki i tym samym redukują drobne linie, przebarwienia i blizny potrądzikowe. Ponadto wiążą wilgoć i wzmagają produkcję kolagenu. Dzięki nim inne składniki kosmetyków mogą wnikać głębiej i szybciej w skórę, działając efektywniej. Pamiętajmy, aby kwasy AHA wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, zaczynając od najniższych stężeń i początkowo stosując je raz na kilka dni. Skóra potrzebuje czasu, aby się do nich przyzwyczaić i na początku może reagować podrażnieniem. Do kwasów AHA zaliczamy m.in. kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas winowy.
Kwasy BHA
Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne są polecane przy cerze tłustej i trądzikowej. Posiadają także zdolność do rozpuszczania się w tłuszczach i penetracji w głąb skóry, dzięki czemu skutecznie odblokowują pory. Popularnym kwasem BHA jest kwas salicylowy.
Izoflawonoidy, zielona herbata i komórki macierzyste
Izoflawonoidy
Roślinne estrogeny pochodzące z soi wykazują działanie podobne do żeńskich hormonów. Potrafią łączyć się z receptorami estrogenowymi w skórze, zapobiegając ścieńczeniu skóry i utracie elastyczności. Ponadto zwalczają wolne rodniki i wzmagają produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu.
Zielona herbata
Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Zawarte w niej polifenole to substancje o silnych właściwościach regenerujących i odmładzających. Według badań, zielona herbata redukuje zniszczenia posłoneczne, a także chroni skórę przed nowotworami.
Roślinne komórki macierzyste
Posiadają silne właściwości odbudowujące skórę. Zwiększają jej elastyczność i nawilżenie, wygładzając zmarszczki. Ponadto wykazują działanie regulujące produkcję sebum i zmniejszają widoczność porów. Są także skuteczne w rozjaśnianiu przebarwień i redukcji blizn potrądzikowych.
Piśmiennictwo:
Harold Lancer, MD, Fellow of the American Academy of Dermatology, 2014, Wydanie polskie 2014 by Galaktyka sp. z o.o. „Skóra pełna blasku. Przełomowa metoda anti-aging”