Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Co zrobić, gdy potrzebujesz leku, a nie masz recepty? Pomóc może specjalny dokument
Daria  Siemion
Daria Siemion 08.04.2024 18:08

Co zrobić, gdy potrzebujesz leku, a nie masz recepty? Pomóc może specjalny dokument

Recepta farmaceutyczna
Fot. Pexels / Pavel Danilyuk

Jeżeli zapomnisz o wykupieniu recepty i straci ona ważność, a skończy ci się lek albo jeśli będziesz musiał czekać na konsultację lekarską zbyt długo, specjalną receptę możesz otrzymać w aptece. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna.

Receptę farmaceutyczną może wystawić farmaceuta, ale uwaga – nie każdy i nie na wszystkie leki. Jak ją zdobyć, ile jest ważna i czy trzeba za nią zapłacić?

Czym jest recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna to dokument, który może wystawić farmaceuta z prawem wykonywania zawodu pracujący w aptece lub punkcie aptecznym, jednak może to zrobić jedynie wtedy, gdy życie lub zdrowie pacjenta będzie zagrożone.


W praktyce farmaceuta może wystawić receptę na leki na nadciśnienie, na cukrzycę, na epilepsję. Istotne jest to, aby były to leki z grupy Rp, a więc leki na receptę, które pacjent może przyjmować samodzielnie i które nie odurzają.


Taka recepta jest realizowana ze stuprocentową odpłatnością i dotyczy najmniejszego możliwego opakowania leku, jest ważna 30 dni. Musi być wykupiona w aptece, w której została wystawiona. Wypisanie recepty farmaceutycznej jest bezpłatne.

pexels-karolina-grabowska-4021816.jpg
Recepta farmaceutyczna – dzięki niej otrzymasz niezbędne leki Fot. Pexels / Karolina Grabowska
E-recepta – jak ją dostać i czy jest akceptowana w każdej aptece? Recepta na które leki traci ważność po 7 dniach? Nie zwlekaj z wizytą w aptece

Na jakie leki farmaceuta nie wystawi recepty?

Farmaceuta nie może wystawić recepty na wszystkie leki. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim środków odurzających oraz substancji psychotropowych, czyli leków z grupy Rpw, przy których istnieje duże ryzyko nadużywania i uzależnienia.


Ponadto farmaceuta nie może wypisać recepty na leki z grupy Lz, a więc stosowane w lecznictwie zamkniętym. Takie leki ze względu na ich sposób podawania, właściwości, wskazania, mogą być podawane jedynie w szpitalach.


Ograniczenia dotyczą także leków do stosowania w warunkach ambulatoryjnych, a więc pod nadzorem lekarza – są to leki z grupy Rpz, które mogą powodować ciężkie działania niepożądane, np. niektóre szczepionki.

Co zawiera recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna zawiera podstawowe dane, które znajdują się również na receptach wystawianych przez lekarza. Na dokumencie musi się znaleźć przyczyna wystawienia recepty i inne dane.

Recepta farmaceutyczna zawiera:

  • dane pacjenta;
  • nr PESEL pacjenta;
  • dane farmaceuty;
  • datę wystawienia;
  • produkty lecznicze i ich ilość;
  • postać leku;
  • sposób dawkowania;
  • rozpoznanie;
  • termin ważności.

Ważne!
Farmaceuta może odmówić wypisania recepty, jeśli uzna, że nie jest to konieczne albo pacjent niewystarczająco udokumentuje konieczność wystawienia recepty, np. po okazaniu swojego konta IKP nie będzie tam wcześniejszych recept na dany lek.

źródło: pacjent.gov, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz też:

Ta choroba uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności. Wielu chorych tego nie wie

Badania wstępne pracownika – podstawowa wiedza

Potrzebujesz kopii dokumentacji medycznej. Czy musisz za nią płacić?

Polecane