Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Potrzebujesz kopii dokumentacji medycznej. Czy musisz za nią płacić?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.10.2023 14:19

Potrzebujesz kopii dokumentacji medycznej. Czy musisz za nią płacić?

None
canva

26 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dostępu do dokumentacji medycznej. Czy pacjenci mogą bezpłatnie otrzymać pierwszą kopię swojej dokumentacji medycznej ? Czy administrator danych musi znać przyczynę, dlaczego pacjent występuje z takim wnioskiem?

Dobre wieści dla pacjentów

26 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pacjentowi przysługuje bezpłatny dostęp do jego dokumentacji medycznej – pierwszą jej kopię pacjent może otrzymać bezpłatnie. Administrator danych pobiera opłatę jedynie wtedy, gdy pacjent otrzymał już pierwszą kopię i ponownie składa tego rodzaju wniosek.

Projekt bez nazwy - 2023-10-27T133937.721.png

Lekarze wygrali w sądzie! Śmiertelnie potrącił cenioną toruńską dentystkę. Wyrok wzbudził kontrowersje

Dlaczego TSUE wydał orzeczenie?

Przyczyną interwencji TSUE była sprawa pacjenta z Niemiec. Pacjent był niezadowolony ze sposobu, w jaki został obsłużony przez dentystkę. By pociągnąć ją do odpowiedzialności, wystąpił o wydanie kopii dokumentacji medycznej. Dentystka jednak zażądała, by pacjent za to zapłacił – tak jak przewiduje prawo niemieckie. Niezadowolony pacjent uznał, że przysługuje mu prawo do bezpłatnej kopii i wniósł sprawę do sądu niemieckiego.

Sąd niemiecki skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał, że spór należy rozstrzygnąć biorąc pod uwagę wykładnię przepisów unijnych. TSUE przypomniał, że RODO ustanawia prawo pacjenta, by mógł otrzymać bezpłatną pierwszą kopię swojej dokumentacji medycznej. W tym przypadku administratorką danych był dentystka, więc zobowiązana była, by dostarczyć pacjentowi bezpłatnie pierwsze kopię danych. Pacjent nie miał przy tym obowiązku, by poinformować dentystkę, dlaczego składa wniosek.

Pacjent nie może być obciążany kosztami

TSUE podkreśliło, że przepisy krajowe nie mogą zmuszać pacjenta, by płacił za otrzymanie pierwszej kopii jego dokumentacji medycznej. Usprawiedliwieniem dla tego nie może być ochrona interesów gospodarczych lekarzy prowadzących. Pacjent ma prawo, by otrzymać pełną kopię materiałów znajdujących się w ich dokumentacjach medycznych. Zgodnie z tym prawem dane z dokumentacji medycznych obejmują:

  • diagnozę,
  • wyniki badań,
  • stosowaną terapię,
  • przeprowadzone zabiegi,
  • oceny dokonywane przez lekarzy prowadzących.

Orzeczenie TSUE obowiązuje nie tylko w Niemczech. Powinny stosować się do niego również inne sądy krajowe.

A może zmienisz szczoteczkę do zębów? Walcz z próchnicą
mycie zębów mama i dzieci
Co zrobić, by uniknąć próchnicy i kosztownego leczenia zębów? To wcale nie takie trudne! Poznaj 5 podstawowych zasad profilaktyki próchnicy. Przysłowia są podobno mądrością narodów, a jedno z nich mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i bez wątpienia jest w tym wiele prawdy, nie tylko jeśli chodzi o aspekty zdrowotne i estetyczne, lecz także finansowe. Leczenie zębów jest dość drogie – jedna wizyta u dentysty może kosztować nas od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od problemu, z którym przychodzimy, a oczywiście im bardziej skomplikowane i dłuższe leczenie, tym wyższe koszty. Jeśli do tego dołożymy stres związany z wizytami u stomatologa oraz kwestie estetyczne i społeczne borykania się z chorobami zębów i dziąseł (brzydki uśmiech, nieświeży oddech utrudniające interakcje), nie będziemy mieć wątpliwości, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej po prostu się nie opłaca! Jak zatem dbać o zęby, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem?
Czytaj dalej
Mycie zębów przed czy po kawie? Stomatolog wyjaśnia raz na zawsze!
poranna kawa
Dla wielu z nas poranek bez kawy to wręcz życiowy dramat. Tzw. mała czarna zarówno świetnie smakuje, jak i pobudza i ułatwia rozpoczęcie dnia. Jednak większość z nas ma również związany z tym pewien dylemat. Czy myć zęby przed, czy po wypiciu kawy? My już wiemy. Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy stomatologa.
Czytaj dalej
Polecane