Czy pacjent może otrzymać receptę, nawet jeśli lekarz błędnie przepisze na niej schemat dawkowania? Przepisy, które weszły w życie 20 lipca jasno mówią, co w takiej sytuacji. Zmiany działają na korzyść pacjentów i będą oni mogli dostać lek. Są jednak pewne warunki.
To ważna zmiana dla wszystkich posiadaczy numeru PESEL. Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy – na ich podstawie będzie można zastrzec nie tylko numer PESEL, ale i instytucje takie jak banki, przed udzieleniem pożyczki, będą sprawdzić, czy PESEL jest aktywny. Wiemy, jak wpłynie to na wizyty lekarskie i realizację recept.
W tym miesiącu wejdą w życie nowe zasady dotyczące realizacji recept. Już 8 maja kończy się okres przejściowy, gdzie lekarze mogli wypisywać recepty roczne zarówno w starym, jak i nowym systemie. Chodzi oczywiście o system informatyczny P1, obliczający ilość leku, jaką należy wydać pacjentowi w aptece. Nowa aplikacja do przeliczania dawek na mililitry oraz miligramy może powodować problemy. O co dokładnie chodzi?
Jeżeli zapomnisz o wykupieniu recepty i straci ona ważność, a skończy ci się lek albo jeśli będziesz musiał czekać na konsultację lekarską zbyt długo, specjalną receptę możesz otrzymać w aptece. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna.Receptę farmaceutyczną może wystawić farmaceuta, ale uwaga – nie każdy i nie na wszystkie leki. Jak ją zdobyć, ile jest ważna i czy trzeba za nią zapłacić?
Jakiś czas temu w naszym kraju zaobserwowano niepokojące zjawisko - hurtowe wystawianie recept przez lekarzy. Ile recept wystawił rekordzista w 2020 roku i co na to wszystko Naczelna Rada Lekarska?
Każda recepta ma swoją datę ważności. Kiedy mamy najmniej czasu na jej realizację? Jakie zmiany weszły w życie 1 listopada? Odpowiadamy.