Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > E-Recepty

E-Recepty

e-recepty

Ważne zmiany w nr pesel
22.05.2024 08:48 Ważne zmiany w numerach PESEL od 1 czerwca 2024. Wiemy, czy wpłyną na e-recepty

To ważna zmiana dla wszystkich posiadaczy numeru PESEL. Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy – na ich podstawie będzie można zastrzec nie tylko numer PESEL, ale i instytucje takie jak banki, przed udzieleniem pożyczki, będą sprawdzić, czy PESEL jest aktywny. Wiemy, jak wpłynie to na wizyty lekarskie i realizację recept.

Recepta, pacjenci, lekarze
02.05.2024 13:24 Nowe zasady dotyczące realizacji recept. Mogą być problematyczne dla pacjentów

W tym miesiącu wejdą w  życie nowe zasady dotyczące realizacji recept. Już 8 maja kończy się okres przejściowy, gdzie lekarze mogli wypisywać recepty roczne zarówno w starym, jak i nowym systemie.  Chodzi oczywiście o system informatyczny P1, obliczający ilość leku, jaką należy wydać pacjentowi w aptece. Nowa aplikacja do przeliczania dawek na mililitry oraz miligramy może powodować problemy. O co dokładnie chodzi?

Recepta farmaceutyczna
08.04.2024 18:08 Co zrobić, gdy potrzebujesz leku, a nie masz recepty? Pomóc może specjalny dokument

Jeżeli zapomnisz o wykupieniu recepty i straci ona ważność, a skończy ci się lek albo jeśli będziesz musiał czekać na konsultację lekarską zbyt długo, specjalną receptę możesz otrzymać w aptece. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna.Receptę farmaceutyczną może wystawić farmaceuta, ale uwaga – nie każdy i nie na wszystkie leki. Jak ją zdobyć, ile jest ważna i czy trzeba za nią zapłacić?

lekarz przy komputerze
15.02.2024 10:39 Wystawiali 700 recept dziennie. Narazili życie tysięcy pacjentów

Jakiś czas temu w naszym kraju zaobserwowano niepokojące zjawisko - hurtowe wystawianie recept przez lekarzy. Ile recept wystawił rekordzista w 2020 roku i co na to wszystko Naczelna Rada Lekarska? 

recepta
02.11.2023 11:45 Recepta na które leki traci ważność po 7 dniach? Nie zwlekaj z wizytą w aptece

Każda recepta ma swoją datę ważności. Kiedy mamy najmniej czasu na jej realizację? Jakie zmiany weszły w życie 1 listopada? Odpowiadamy.