Pacjenci.pl Choroby Coraz więcej zachorowań na raka endometrium, mimo że czynniki ryzyka można minimalizować. Wiele zależy od kobiety
Fot. Canva/didesign021/Getty Images

Coraz więcej zachorowań na raka endometrium, mimo że czynniki ryzyka można minimalizować. Wiele zależy od kobiety

18 grudnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Rak endometrium to jedyny nowotwór ginekologiczny, którego liczba zachorowań rośnie, a wręcz się podwaja. Sprzyjają mu takie czynniki jak otyłość, cukrzyca, czy nadciśnienie. Jak widać, jeśli chodzi o zapobieganie, wiele zależy tu od samej kobiety.

Niestety, w przypadku raka endometrium nie mamy mocnych narzędzi w kwestii profilaktyki, jednak regularne wizyty u ginekologa i obserwacja tego, co dzieje się z endometrium, często pozwalają na reakcję we właściwym momencie.

Rak endometrium – na czym polega?

Rak endometrium, rak trzonu macicy, to nowotwór złośliwy rozwijający się w błonie śluzowej wyściełającej trzon macicy, czyli w endometrium. Jest to najczęstszy nowotwór ginekologiczny w krajach rozwiniętych. W Polsce zajmuje 3. miejsce, jeśli chodzi o częstość występowania nowotworów złośliwych kobiet. Przede wszystkim zapadają na niego kobiety między 55. a 70. rokiem życia. W 2018 r. w Polsce na raka endometrium zachorowało 6040 kobieta, a zmarło 1800. Niestety, liczba zachorowań na ten nowotwór wciąż rośnie.

Są dwa typy raka endometrium:

  • typ I – gruczolak endometrialny (grade G1/G2) – to częstszy rodzaj tego raka, występuje w wieku okołomenopauzalnym, rozwija się w wyniku rozrostu endometrium, w związku ze stymulacją estrogenami. Jest dobrze rokujący;
  • typ II – gruczołowy rak surowiczy – rzadziej występujący. Dotyczy kobiet w  6. i  7. dekadzie życia i nie ma związku ze stymulacją hormonalną. Ma wysoki stopień złośliwości i gorzej rokuje.
To najbardziej wyniszcza tarczycę. Każdy z nas jest w grupie ryzyka
Powoduje nadciśnienie i zatrzymywanie wody. To najgorszy rodzaj sera

Rak endometrium – można już mówić o epidemii

W wywiadzie dla NewsMed dr n. med. Anna Dańska-Bidzińska z Oddziału Ginekologii Onkologicznej Szpitala Klinicznego WUM, mówi: „To jest epidemia, ponieważ wzrasta liczba zachorowań. 7 tysięcy – takie są przewidywania – to jest naprawdę bardzo dużo. To  jedyny nowotwór ginekologiczny, którego liczba zachorowań rośnie i  podwaja się. W  niedługiej przyszłości ma być nawet 9 tysięcy zachorowań – według przewidywań GCO. Oczywiście, nie tak dużo, co raków piersi , ale jeżeli my nie zrobimy czegoś, nie zmienimy stylu życia, nie zmniejszymy epidemii otyłości na świecie, na pewno tych raków będzie coraz więcej”.

Niestety, w przypadku tego raka, trudno mówić o profilaktyce. Nie ma takich badań, które mogłyby pozwolić na jego wcześniejsze wykrycie, jak np. cytologia w przypadku raka szyjki macicy, czy USG w przypadku raka piersi. „Natomiast, jeżeli pacjentka chodzi regularnie do ginekologa – wystarczy raz w roku, najlepiej do tego samego, który ją zna – można obserwować, co się dzieje z endometrium” – mówi ekspertka i dodaje: „Jeżeli ginekolog bada pacjentkę, kiedy ona przestaje miesiączkować, rozpoczyna się menopauza , widzi, czy endometrium się zmienia. Typowe dla menopauzy powinno być cienkie, równe, jednorodne, regularne. Jeśli ono nagle zaczyna się poszerzać, robi się bardziej niejednorodne, lekarz widzi, że coś może się dziać” .

Rak endometrium – objawy

Rak endometrium we wczesnych stadiach często objawia się nietypowym krwawieniem z dróg rodnych . U kobiet po menopauzie to sygnał alarmowy, którego nigdy nie należy ignorować. W przypadku kobiet przed menopauzą objawem mogą być nieregularne miesiączki lub krwawienia międzymiesiączkowe . Do innych możliwych symptomów należą:

  • ból w podbrzuszu, w okolicy miednicy,
  • wodniste upławy ,
  • uczucie pełności w miednicy,
  • utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny.

Ważne jest, by każda zmiana w cyklu miesiączkowym, która budzi niepokój, została skonsultowana z ginekologiem. Objawy zaawansowanego raka to mogą być:

  • ból przy oddawaniu moczu lub stolca,
  • zmęczenie i ogólne ,
  • utrata masy ciała.

Czynniki ryzyka w raku endometrium

Głównym czynnikiem ryzyka w przypadku raka endometrium jest otyłość oraz związane z nią inne problemy zdrowotne. I tak są to:

  • nadmiar estrogenu – właśnie w wyniku otyłości, ale też stosowania terapii hormonalnej bez progesteronu,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • otyłość sama w sobie – tkanka tłuszczowa zwiększa produkcję estrogenu,
  • cukrzyca i nadciśnienie – często współistnieją z otyłością,
  • wiek – rak endometrium najczęściej występuje po 50. roku życia,
  • czynniki genetyczne – mutacje w genach związane z zespołem Lyncha (dziedziczny rak jelita grubego),
  • brak ciąży ,

Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka, to jednak zdrowy styl życia, utrzymanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta mogą pomóc je zredukować. Bardzo istotne są regularne badania, ponieważ rozrost endometrium uważa się za stan przedrakowy w typie 1. Daje nawet 25 proc. ryzyko, że na tym podłożu rozwinie się nowotwór. Natomiast jeśli chodzi o typ 2., nie stwierdzono do tej pory jednoznacznych stanów przedrakowych. Wynika z tego, że znaczny odsetek tych nowotworów rozwija się bezpośrednio z prawidłowego endometrium.

Rak endometrium – leczenie

Jak leczy się raka endometrium? Podstawą jest leczenie operacyjne , czyli usunięcie macicy z przydatkami i węzłami chłonnymi miednicy. Zależy to jednak od sytuacji, rodzaju nowotworu i jego stopnia. Preferowana metodą w ostatnich latach jest chirurgia małoinwazyjna, czyli laparoskopia lub dostępna w niektórych ośrodkach chirurgia robotyczna . „Wiarygodny ośrodek, w którym można przeprowadzać zabiegi, to taki, który operuje ok. 80 proc. raków trzonu macicy laparoskopowo” – mówi dr n. med. Anna Dańska.

W leczeniu raka endometrium stosuje się także:

  • radioterapię,
  • brachyterapię – która polega na umieszczeniu w jamie macicy źródła promieniowania, aby zminimalizować uszkodzenia zdrowych tkanek wokół guza,
  • chemioterapię,
  • leczenie ukierunkowane molekularnie,
  • immunoterapię
  • hormonoterapię.

Źródła: termedia.pl, mp.pl, newsmed.pl

Zobacz także:

To nie ciąża, to endo belly. Cierpią przez niego miliony kobiet na świecie

Na ten nowotwór chorują coraz młodsze kobiety! Objawy mogą być mylące

Pierwsze objawy raka szyjki macicy mogą zmylić. Bywa, że kojarzone są z menopauzą

Po tym poznasz stłuszczenie wątroby. Jak można je odwrócić?
Wymagający i niezależny. Co kupić nastolatkowi na święta? Oto 10 najlepszych pomysłów na prezent
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko