Pacjenci.pl > Zdrowie > Cromohexal
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Cromohexal

Cromohexal
pixabay.com

Cromohexal – skład i zalecenia

Lek jest dostępny w postaci klarownego roztworu (aerozol) w plastikowym pojemniku. Jedno opakowanie zawiera 2 pojemniki po 15 ml. W skład produktu wchodzi kromoglikan sodu (substancja czynna) – 2.8 mg w jednej dawce donosowej oraz pozostałe składniki: chlorek benzalkoinowy, chlorek sodu, edetynian disodu, sorbitol, diwodorofosforan sodu dwuwodny, diwodorofosforan sodu dwunastowodny i woda oczyszczona. Cromohexal powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25ºC, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Okres ważności leku po otwarciu pojemnika wynosi 6 tygodni. Preparat można nabyć w aptece bez recepty, jego cena wynosi ok. 20 złotych. Kromoglikan sodowy występuje także w innych produktach (np. Allergocrom, Cromoxal, Cusicrom, Lecrolyn, Nalcrom, Vividrin).

Cromohexal – działanie i wskazania

Cromohexal jest dostępny w formie aerozolu. W skład preparatu wchodzi kromoglikan sodu (substancja czynna), wykazujący działanie przeciwalergiczne. Produkt ogranicza uwalnianie histaminy i pozostałych substancji przyczyniających się do wystąpienia objawów związanych z procesem zapalnym, które są spowodowane kontaktem z alergenem (mogą to być alergeny pokarmowe, zarodniki grzybów, kurz domowy lub pyłek). Wskazania do stosowania leku dotyczą sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Krople są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Cromohexal – przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazania dotyczą nadwrażliwości pacjenta na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych leku. W przypadku podejrzenia alergii należy unikać kontaktu z aerozolem. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i matki karmiące piersią powinny skorzystać z porady lekarskiej przed rozpoczęciem stosowania leku Cromohexal. Podawanie aerozolu w trakcie ciąży lub w okresie laktacji jest możliwe, tylko gdy lekarz stwierdzi, że zajdzie taka konieczność. Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego (środek konserwujący) mogą wystąpić podrażnienia lub obrzęk wewnętrzny nosa, ryzyko pojawienia się skutków ubocznych wzrasta przy długotrwałym stosowaniu. Zawartość sodu w produkcie jest na tyle niska, że uznaje się go za wolny od tego produktu.

Cromohexal – stosowanie

Dorośli i dzieci powinni aplikować jedną dawkę leku Cromohexal do obu otworów nosowych, 4 razy dziennie. Odstępy między kolejnymi dawkami mogą zostać wydłużone po zaobserwowaniu poprawy. Należy zdjąć nasadę ochronną dozownika. Przed pierwszą aplikacją dozownik powinien zostać naciśnięty kilka razy, aż do uzyskania charakterystycznej mgiełki aerozolu. Po wprowadzeniu końcówki dozownika do otworu nosowego należy raz nacisnąć dozownik, wpuszczając tym samym dawkę aerozolu wewnątrz. Lek jest wskazany do zastosowania profilaktycznie, tzn. nawet po ustąpieniu objawów alergicznych, jeśli pacjent jest narażony na kontakt z alergenem. Konsekwencje przedawkowania aerozolu nie są znane.

Tagi:
Polecane