Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Cukrzyca w ciąży. Czy zniknie po urodzeniu dziecka?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Cukrzyca w ciąży. Czy zniknie po urodzeniu dziecka?

Cukrzyca w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Cukrzyca w ciąży to stan nietolerancji węglowodanów w organizmie kobiety. Pojawia się w trakcie ciąży wśród kobiet, które wcześniej nie miały problemu z poziomem glukozy we krwi. Dlaczego?

Jest to wynik zaburzenia gospodarki hormonalnej na skutek ciąży. Cukrzyca ciążowa może powstać u każdej kobiety, zwłaszcza tej, która przed zajściem w ciążę była chora na nadwagę lub w jej rodzinie wystąpiły przypadku cukrzycy. Warto pamiętać tez o tym, że ryzyko zachorowania na cukrzycę w ciąży wzrasta wraz z wiekiem ciężarnej.

Cukrzyca w ciąży – co to jest?

Leczenie cukrzycy w ciąży jest bardzo istotne, ponieważ nieleczona choroba może powodować przedwczesny poród, przerost mięśnia sercowego u dziecka oraz niedojrzałość metaboliczną narządów – zwłaszcza płuc. Co więcej, cukrzyca jest częstą przyczyną zgonu wewnątrzmacicznego.

Jakie mogą być powikłania po cukrzycy? Powikłaniem po cukrzycy w ciąży może być przede wszystkim makrosomia – urodzenie dziecka o zwiększonej – czyli zbyt dużej w stosunku do wieku dziecka – masie ciała. Niestety niesie to za sobą ryzyko urazów oraz utrudnionego i dłuższego porodu. Nieleczona cukrzyca w ciąży może druzgocąco wpłynąć na stan zdrowia dziecka. Przede wszystkim może spowodować upośledzenie funkcji układu oddechowego noworodka. Często dzieci takie muszą być od razu po porodzie podłączone do respiratora, który podtrzymuje ich funkcje życiowe. Dlatego tak ważne jest to, aby pamiętać o badaniach w ciąży, a jeśli podczas nich zostanie wykryta cukrzyca, należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu podjęcia właściwego leczenia.

Cukrzyca w ciąży – leczenie

Leczenie cukrzycy w ciąży zaczyna się od wizyty u diabetologa. W pierwszej kolejności kobieta chora na cukrzycę powinna zmienić dietę na taką, która nie będzie powodować skoków cukru i unormuje poziom glukozy.

Co powinna zrobić kobieta w ciąży chora na cukrzycę? W pierwszej kolejności musi ograniczyć ilość spożywanych cukrów prostych, zwłaszcza owoców i słodyczy (batonów, czekolady, ciastek i innych). Dietetyk powinien właściwe dobrać dietę dla pacjentki i wziąć pod uwagę masę ciała, aktywność fizyczną i okres ciąży pacjentki. Ciężarna musi także co najmniej cztery razy dziennie badać poziom cukru we krwi – rano i po każdym posiłku.

Badanie cukru, które można wykonać samodzielnie, robi się za pomocą glukometru, czyli urządzenia do mierzenia poziomu glukozy we krwi. Glukometr składa się z cienkiej igły i paska pomiarowego. Jak zbadać cukier za pomocą glukometru? Należy nakłuć igłą skórę na opuszku palca, wycisnąć kroplę na pasek pomiarowy i odczytać wynik, który pojawia się na wyświetlaczu. Poziom glukozy na czczo nie powinien przekraczać 90 mg/dl, natomiast po posiłkach – 120 mg/dl. Jeśli stan zdrowia ciężarnej z cukrzycą nie poprawia się, należy rozpocząć leczenie insuliną.

Cukrzyca w ciąży – poród

Podczas porodu kobiety chorej na cukrzycę w ciąży powinien być neonatolog, który po urodzeniu przez pacjentkę dziecka oceni jego stan. Jeśli objawy są niepokojące wówczas lekarze zwykle decydują się na cięcie cesarskie i wcześniejsze rozwiązanie ciąży.

Warto wiedzieć, że po porodzie zazwyczaj cukier we krwi matki wraca do normalnego stanu. Jednak przez pierwsze dwa tygodnie połogu trzeba go systematycznie kontrolować, a po 2–3 miesiącach po porodzie wykonać test doustnego obciążenia glukozą 75 g.

Zazwyczaj problem z cukrzycą kończy się wraz z ciążą, ale musimy być czujni, ponieważ zdarzają się przypadki, w których podwyższony cukier utrzymuje się, a matka musi leczyć się także po urodzeniu dziecka.

Tagi: