Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Czerwone plamy na szyi i dekolcie. Tak objawiają się te nowotwory
fot.shutterstock/Kmpzzz

Czerwone plamy na szyi i dekolcie. Tak objawiają się te nowotwory

5 listopada 2024

Wiele osób boryka się z pojawiającymi plamami na szyi i dekolcie. Choć nie muszą wiązać się z żadną groźbą chorobą, to niestety mogą być dla nas informacją o nowotworze. Co powinno być dla nas impulsem do odwiedzenia lekarza? Odpowiadamy.

Jak się okazuje, pojawiające się plamy na szyi i dekolcie, mogą nie być wyłącznie kwestią estetyczną, a zdrowotną. W jaki sposób rozpoznać, że dzieje się coś złego? Wiele osób ma z tym problem. Rozwiewamy wątpliwości.

Czerwone plamy na szyi i dekolcie – skąd się biorą?

Czerwone plamy na szyi i dekolcie, które tak szybko znikają, jak i się pojawiają, mogą mieć związek ze stanem emocjonalnym. Często pojawiają się w sytuacjach stresujących, ale też ekscytujących. Mogą pojawić się też po wysiłku fizycznym, spożywaniu pikantnych potraw, spożywaniu alkoholu i kawy , ale także w wyniku mrozu, czy wysokiej temperatury. Często pojawiają się też po opalaniu.  Plamy mogą być też objawem alergii lub reakcji alergicznej Mogą być to też choroby skórne, takie jak łuszczyca.

"Złota kawa" to hit. Odchudza i wzmacnia odporność
Objawy zakażenia anisakiozą. Pasożyty mogą być w sushi

Plamy na szyi i dekolcie mogą oznaczać nowotwór skóry

Warto obserwować pojawiające się przebarwienia, ponieważ mogą być objawem nowotworu skóry. Gdy stają się swędzące i bolesne, a plamy są nieregularne, nie znikają ani się nie goją, zmieniają kolor i powiększają się, to powinien być dla nas znak, że należy skontaktować się z lekarzem. I to jak najszybciej.

Tak wygląda twoja szyja? To może być nowotwór wątroby

Plamy skórne mogą też być znakiem, że mamy problem z wątrobą . Może być to zapalenie, marskość, a nawet nowotwór wątroby. W takich przypadkach mogą też pojawić się pajączki naczyniowe w rejonach szyi bądź twarzy. W przypadkach podejrzenia nowotworu niezwykle ważna jest natychmiastowa diagnostyka. Nie ma więc co zwlekać z wizytą u lekarza.

Zobacz też:

Dodatkowe pieniądze dla chorych na cukrzycę. Mało kto z tego korzysta, a to duży błąd

Polacy kupują tę rybę w puszkach na potęgę. Eksperci alarmują, że zawiera rtęć

Kremacja wodna to najnowsza forma pochówku. Budzi kontrowersje wśród Polaków

Wosk grobowy i zęby. Tyle po nas zostanie po śmierci
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko