Dodatkowe pieniądze dla chorych na cukrzycę. Mało kto z tego korzysta, a to duży błąd
Wiele osób chorujących na cukrzycę nie ma pojęcia, że przysługuje im dodatkowe świadczenie. A jednak, w ramach zasiłku pielęgnacyjnego, mogą otrzymać zastrzyk gotówki. Kwota nie należy do najwyższych, ale jeśli pieniądze nam przysługują, warto skorzystać z tej możliwości.
Jak podaje dioz.pl, zdaniem naukowców do 2040 r. liczba przypadków cukrzycy typu 1 na całym świecie może się podwoić i wynieść nawet 17 milionów. Obecnie z chorobą mierzy blisko 9 milionów pacjentów. Niechlubna piątka krajów o największym występowaniu cukrzycy to: Stany Zjednoczone, Indie, Brazylia, Chiny, Niemcy.
Zasiłek pielęgnacyjny dla chorych na cukrzycę
Cukrzyca typu 1 w zaawansowanych stadiach lub przy występujących powikłaniach, może całkowicie odmienić codzienne życie pacjenta. Chory może mieć trudności z samodzielnym wykonywaniem podstawowych czynności i dzięki temu może kwalifikować się do zasiłku pielęgnacyjnego.
Warunkiem jego przyznania zasiłku pielęgnacyjnego osobie, która choruje na cukrzycę, jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w odpowiednim stopniu. Przyznaje się je np. w przypadku występowania częstych epizodów hipoglikemii, kwasicy czy poważnych powikłań, które utrudniają samodzielne funkcjonowanie.
Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? Ich przyczyny są zupełnie odmienne Alina Kamińska opowiedziała o swojej chorobie. „Brakuje słów, by to dokładnie opisać"Zasiłek pielęgnacyjny dla cukrzyków – ile wynosi?
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego, zarówno dla cukrzyków, jak i dla innych uprawnionych, jest ustalana odgórnie i aktualizowana co jakiś czas. Aktualnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł – kwota ta obowiązuje od 1 listopada 2024 roku do 31 października 2025 roku. Wysokość zasiłku nie jest zależna od dochodów oraz nie jest opodatkowana.
Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?
Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego. Wniosek można złożyć na różne sposoby – przez stronę ePuap, za pośrednictwem portalu Emp@tia, w urzędzie dzielnicy lub w Ośrodku Pomocy Społecznej (OPS) w miejscu zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności oraz inne wymagane dokumenty.
Dodatkowe pieniądze na leki
Leczenie cukrzycy typu 1 polega przede wszystkim na insulinoterapii. Konieczna jest też odpowiednia dieta cukrzycowa. Aby utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi, chory musi prowadzić samokontrolę, czyli samodzielnie mierzyć stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru. Pacjenci z cukrzycą tupu 1 mają więc wiele wydatków. Zasiłek pielęgnacyjny może być więc w pewnej mierze wsparciem, gdyż można przeznaczyć go na zakup insuliny czy odpowiedniego jedzenia.