Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Objawy zakażenia anisakiozą. Pasożyty mogą być w sushi
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 29.10.2024 12:55

Objawy zakażenia anisakiozą. Pasożyty mogą być w sushi

W sushi może roić się od groźnych pasożytów. Tak wyglądają objawy zakażenia anisakiozą
fot.freepik

Sushi w naszym kraju cieszy się ogromną popularnością. Niewielu ma jednak na uwadze, że surowa ryba może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jedzenie tej potrawy naraża nas na zakażenia i pasożyty oraz poważne choroby. Jedną z nich jest anisakioza. 

Sushi to potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz różnych dodatków w postaci głównie surowych owoców morza, wodorostów nori i kawałków ryb. Jej termin przydatności do spożycia jest przez to bardzo krótki, więc łatwo narazić się na przykre dolegliwości. Jakie są objawy anisakiozy? Podpowiadamy. 

Co to jest anisakioza i jak można się jej nabawić?

Anisakioza to poważna choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie z rodzaju Anisakis, Contracoecum i Pseudoterranova. Można nabawić się jej poprzez jedzenie surowych lub niedogotowanych ryb i owoców morza. Co ciekawe, nie tylko sushi jest niebezpieczne. Tego rodzaju nicienie mogą przetrwać również w rybach wędzonych, rybach w zalewie lub rybach solonych. 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w celu uniknięcia choroby, zaleca, by owoce morza i ryby zamrażać na tydzień w zwykłym zamrażalniku lub na 15 godzin w temperaturze -35 stopni Celsjusza. Niezwykle ważne jest też, by przed mrożeniem odpowiednio oczyścić ryby.

Ta historia może być przestrogą. Zjadła popularną rybę, straciła ręce i nogi Tych ryb nie jedz nad polskim morzem. Są najgorsze

Objawy zakażenia anisakiozą

Pierwsze objawy zakażenia anisakiozą to silny ból brzucha, nudności i wymioty. Zdarza się, że larwy wydalane są podczas kaszlu przez jamę ustną. Po 1–2 tygodniach od zarażenia pojawiają się silny odczyn zapalny z naciekiem z eozynofilów i objawy przypominające chorobę Crohna. Dochodzi do zmian w odbycie, pojawia się gorączka i możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych

Anisakioza – diagnoza i leczenie

W diagnozowaniu pomocna jest gastroskopia oraz wydobycie larw do badania parazytologicznego. Lekarze często decydują się też na pobranie wycinka ściany jelita do badania histopatologicznego. Leczenie w większości przypadków jest zachowawcze. W przypadku wystąpienia niedrożności jelita cienkiego możliwy jest zabieg chirurgiczny. Stosuje się też lek przeciwpasożytniczy albendazol. 

Gdzie najczęściej występuje anisakioza?

Obszarami gdzie najczęściej do zakażenia są: Skandynawia (po zjedzeniu wątroby dorsza), Japonia (źródłem zakażenia jest sushi albo sashimi), Holandia (po zjedzeniu potrawy z marynowanych śledzi) i kraje Ameryki Południowej wzdłuż wybrzeża Pacyfiku (po spożyciu ceviche). W Bałtyku larwy Anisakis simplex występują u śledzi i dorszy. W wielu krajach zapobiegawczo mrozi się wszystkie złowione ryby.

Jak informował w 2003 roku „Journal of Food Protection”, ryzyko zarażenia jest większe przy spożywaniu dzikich ryb. Badanie Food and Agriculture Organization of the United Nations wykazało brak zarażonych łososi we wszystkich przebadanych hodowlach. Okazało się jednak, że łososie odławiane w morzu bardzo często były zarażone pasożytami.

Zobacz też:

Jak powinna wyglądać dieta przy SIBO? Dietetyczka: Często kluczowe są ilości, a nie sam produkt

Do niedawna to było nie do pomyślenia. Dziś chętnie korzystamy z tej usługi zakładów pogrzebowych

Doktor z Zakładu Medycyny Sądowej zdradził, jak wygląda śmierć. „Ciało umiera na raty”