Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Czy lekarz może ujawnić policji informacje o pacjencie? Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia
Fot. Canva/piotr290, Getty Images

Czy lekarz może ujawnić policji informacje o pacjencie? Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia

14 stycznia 2025
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Pytania o granice ochrony danych pacjenta są na porządku dziennym, ale co w sytuacji interwencji policji w placówkach medycznych? Czy lekarz ma prawo udzielić informacji, współpracując z organami ścigania? Jaka musi podjąć decyzję, aby działaś zgodnie z prawem? Jaka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji lekarza? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udziela Naczelna Izba Lekarska, która opracowała praktyczny schemat postępowania – wszystko w celu uniknięcia błędów wynikających z nieznajomości przepisów czy zwykłego stresu.

Schemat współpracy lekarza czy podmiotu leczniczego z organami ścigania

W sytuacji policyjnej interwencji w placówce medycznej, lekarze dyżurujący powinny skorzystać z informacji przedstawionych w kompleksowym poradniku, opracowanym przez Rzecznika Praw Lekarza i Biuro Prawne Naczelnej Izby Lekarskiej. To merytoryczna, przystępnie podana wiedza zaprezentowana w formie plakatu, która ma ułatwić kontakt z policją w miejscu pracy.

„Przepisy regulujące te kwestie są złożone. Ich nieznajomość może prowadzić do konfliktu między ochroną danych pacjenta a koniecznością współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego” – podkreśla Rzecznik Praw Lekarza NIL, Monika Potocka. – „Plakat odpowiada na kluczowe pytania, z jakimi lekarze mogą się zetknąć podczas interwencji policji i potencjalnej współpracy z policją w sytuacji prowadzonych dochodzeń”.

Fragment grafiki: Prawa i obowiązki lekarza wobec policji. Schemat postępowania. Fot. nil.org.pl
Męska depresja. Najgroźniejsze objawy można łatwo przeoczyć
Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?

Postępowanie modelowe

Jak tłumaczy Rzeczniczka Praw Pacjenta, plakat prezentuje modelowy sposób postępowania, który pomoże lekarzom działać zgodnie z prawem, a jednocześnie chronić siebie oraz swoich pacjentów , bez ryzyka, że przekroczył swoje uprawnienia.

Schemat obejmuje m.in.:

  • żądanie udzielenia informacji o pacjencie
  • przekazanie dokumentacji medycznej
  • wydanie karty zgonu na żądanie funkcjonariuszy
  • inne sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji lekarza

Każdy przykład został opatrzony podstawą prawną oraz modelowym opisem postępowania, co pozwala na szybkie przypomnienie obowiązków i praw w stresujących okolicznościach.

Skąd pomysł na przygotowanie schematu postępowania?

Przepisy dotyczące ochrony danych pacjentów oraz współpracy z policją są skomplikowane, a ich interpretacja w praktyce może sprawiać trudności, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, gdy liczy się czas działania.

Z kolei brak znajomości przepisów prawnych może skutkować konfliktami i nieprawidłowym wypełnianiem obowiązków związanych m.in. z ochroną danych. Z drugiej strony ważna jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

„To bardzo cenna inicjatywa i praktyczny poradnik, który stanowi pewnego rodzaju kompendium dotyczące obowiązującego prawa w kilku szczególnie ważnych przypadkach – wyjaśnia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Łukasz Jankowski. –„To nierzadko sytuacje, które wiążą się z działaniem pod wpływem stresu. Wówczas taki syntetyczny schemat jest na wagę złota, pozwala w łatwy sposób przypomnieć sobie, do czego jako lekarze jesteśmy w danej sytuacji zobowiązani i jakie przysługują nam prawa” .

Praktyczny poradnik dla medyków, który może być pomocny w sytuacjach interwencji policyjnej jest dostępny w formie plakatu i obejmuje przykłady działań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa.

Źródło: nil.org.pl

Zobacz także:

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad systemem „no-fault”. Co z odpowiedzialnością karną za błąd medyczny?

Dobre wieści dla pacjentów chorych na raka. Innowacyjna metoda nareszcie w Polsce

Zgnilizna mózgu. Oto nowa „choroba” cywilizacyjna

Pojawia się w nocy, męczy, nie daje spać. To nietypowy objaw niedoboru
Znamy nowy ranking 10 najzdrowszych miast w Polsce
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko