Znamy nowy ranking 10 najzdrowszych miast w Polsce
Indeks Zdrowych Miast to długofalowy projekt realizowany przez grupę ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupy LUX MED. Obejmuje on 66 polskich miast powiatowych, a jego celem jest pokazanie, jak samorządy radzą sobie z wyzwaniami związanymi z jakością życia i zdrowiem mieszkańców.
Indeks Zdrowych miast pokazuje, jakie przedsięwzięcia podejmują samorządy w celu stworzenia zrównoważonej przestrzeni dla swoich mieszkańców. Miasta są oceniane w kilku kategoriach, obejmujących m.in. infrastrukturę, edukację i mieszkalnictwo. W tym tekście przyjrzymy się bliżej wynikom z kategorii zdrowie.
Ocena kategorii zdrowie w Indeksie Zdrowych Miast
Kategoria zdrowie w ramach Indeksu Zdrowych Miast koncentruje się na działaniach podejmowanych przez miasta w dziedzinie zdrowia publicznego i polityki zdrowotnej. Obejmuje ona programy zdrowotne i profilaktyczne, których celem jest zwiększenie dostępu do usług medycznych oraz promocja zdrowego stylu życia. Dane obejmują liczbę programów i działań oraz ich koszt w przeliczeniu na jednego mieszkańca – słyszymy w wideo informacyjnym opublikowanym na kanale YouTube Grupy LUX MED.
Obecnie dostępne są wyniki trzeciej już edycji raportu. Dzięki temu możemy porównać dane z trzech kolejnych lat działania projektu. Wnioski nie są jednak oczywiste. W niektórych miastach nie odnotowano wzrostu liczby realizowanych programów mimo wzrostu wydatków; w innych przy mniejszych kosztach udało się zrealizować więcej działań.
Jak wyjaśnia dr hab. Barbara Więckowska z SGH, zróżnicowane wyniki mogą być spowodowane różnicami w kosztach poszczególnych programów polityki zdrowotnej, a także różnym tempem rozwoju miast
Liderzy Indeksu Zdrowych Miast
Wiemy już, w których polskich miastach żyje się najzdrowiej. Podium w trzeciej edycji raportu zajmują kolejno Rybnik, Poznań i Gdynia. Samorządy tych aglomeracji zostały wyróżnione za zaangażowanie w poprawę dostępu do świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców i skuteczną realizację programów polityki zdrowotnej podczas Kongresu Zdrowe Miasta.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, laur pierwszeństwa w rankingu przysługuje Rybnikowi; tu na jednego mieszkańca przeznaczono aż 376 zł w programach profilaktycznych, podczas gdy średnia dla miast powiatowych to 56,60 zł. Z kolei w Poznaniu zrealizowano najwięcej, bo aż 274 programy profilaktyczne.
– Warto było zrobić szereg programów, takich jak in vitro czy punkt profilaktyki intymnej, bo zdrowie jest tak naprawdę najważniejsze. Jeżeli jesteśmy zdrowi, to inaczej patrzymy na świat. Nie mam żadnych wątpliwości, że dbałość o zdrowie i taki ranking, który ten parametr bardzo wysoko pozycjonuje, to jest coś, nad czym musimy cały czas pracować – powiedział Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Ranking najzdrowszych miast
Których 10 miast zasłużyło na wyróżnienie w kategorii zdrowie według najnowszej edycji Indeksu Zdrowych Miast? Prezentujemy pełną listę:
- Rybnik
- Poznań
- Gdynia
- Warszawa
- Piotrków Trybunalski
- Świnoujście
- Sopot
- Gdańsk
- Zabrze
- Sosnowiec
Nieco inaczej prezentują się wyniki Indeksu po wzięciu pod uwagę pozostałych kategorii. Zwycięskie miasta po uwzględnieniu wszystkich badanych obszarów to: Poznań, Sopot i Gdynia, zatem samorządy tych miejscowości działają najprężniej w interesie swoich mieszkańców.
Czytaj także:
Waloryzacja rent i emerytur 2025. Wiemy, kiedy będą podwyżki i ile wyniosą [TABELA]
Wyższa renta wdowia. Zamiast 15 proc. może być nawet 55 proc. lub 60 proc.