Czym jest zespół dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego?
Ustąpienie objawów klinicznych po usunięciu pęcherzyka żółciowego odczuwa 75-90% chorych Najczęstszą przyczyną ich utrzymywania jest fakt, że są to objawy innego schorzenia, które do tej pory albo były maskowane przez chorobę pęcherzyka żółciowego albo też jej przypisywane (np. choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zespół objawów po usunięciu żołądka, przewlekłe zapalenie trzustki, zespół jelita drażliwego). Do najczęstszych z objawów zespołu dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego należą bóle brzucha, kolka, objawy dyspeptyczne, zaparcia, biegunka, uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia, gazy jelitowe, nudności oraz nietolerancja pokarmów zawierających tłuszcz. Przyczynami zespołu po cholecystektomii są zwężenie dróg żółciowych, pozostawienie złogu, zespół kikuta przewodu pęcherzykowego, zaburzenia brodawki Vatera, biegunka chologenna, żółciopochodne zapalenie błony śluzowej żołądka.
Zespół dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego – informacje wstępne
Zespół dolegliwości po wycięci pęcherzyka żółciowego i jego podłoże
Problem ten często spowodowany jest toczącymi się w organizmie, wcześniej nierozponanymi chorobami, które mogą mieć różne przyczyny. W przypadku gdy podłożem tego schorzenia są zaburzenia brodawki Vatera, przyczynę stanowi dysfunkcja brodawki Vatera jej zwężenie, skurcz zwieracza Oddiego, dyskineza zwieracza Oddiego oraz dyskineza dróg żółciowych. Przyczyną może być jest refluks dwunastniczo-żołądkowy. Nie ma jednak bezspornych danych potwierdzających związek pomiędzy występowaniem żółciopochodnego zapalenia żołądka a chirurgicznym usunięciem pęcherzyka żółciowego. W przypadku biegunki chologennej przyczyną najczęściej są zmiany w wątrobie i jelitach odnośnie kwasów żółciowych. Przyczyną zespołu dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego może być również pozostawienie kikuta przewodu pęcherzykowego. Jeśli żadna z powyższych chorób nie została potwierdzona, należy wykluczyć inne przyczyny obserwowanych u pacjenta objawów. Podstawą rozpoznania jest utrzymywanie lub też pojawienie się nowych objawów po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego. W takiej sytuacji podstawowym badaniem diagnostycznym jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna oraz tomografia komputerowa. Opróćz tego wykonuje się również cholangiopankreatografia z użyciem jądrowego rezonansu magnetycznego oraz wychodząca już z rutynowego użycia scyntygrafia wątroby i dróg żółciowych.
Zespół dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego
Pierwszym krokiem leczenia powinno być zażywanie środków farmakologicznych, które pozwolą ocenić skuteczność ich działania i pomoże w podjęciu decyzji o konieczności wykonania kolejnej operacji. Wskazania do wykonania sfinkterotomii to długi czas trwania objawów, brak odpowiedzi na leczenie objawowe, znaczny stopień upośledzenia chorego, decyzja pacjenta co do wyboru tego sposobu leczenia. Decyzja o wyborze metody leczenia zależy od rodzaju dysfunkcji. W celu uniknięcia pojawienia się zespołu dolegliwości po wycięciu pęcherzyka żółciowego skutecznym może okazać się zapobieganie. Wśród zaleceń zmierzających do ograniczenia tych dolegliwości w warunkach domowych wymienić należy: odżywianie się według podanych zaleceń, unikanie obciążających wysiłków fizycznych, unikanie nadmiernych stresów i emocji, stosowanie zaleconych przez lekarza preparatów rozkurczowych, sedatywnych oraz wspierających proces trawienia, zwłaszcza tłuszczów.