Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Demencja pourazowa – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Demencja pourazowa – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Demencja pourazowa – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
pixaby.com

Demencja pourazowa – przyczyny

Za główną przyczynę demencji pourazowej uważa się uderzenie w głowę, w następstwie którego dochodzi do urazu tkanek mózgu, naczyń krwionośnych oraz nerwów. Zdarza się, że uderzenie zadawane jest z siłą, która powoduje otwarcie struktur czaszki, a to z kolei prowadzi do całkowitego zaburzenia funkcjonowania mózgu.

Po niektórych urazach organizm sam wraca do pełnej sprawności. Nie zawsze jest to jednak możliwe, chociażby z powodu pojawienia się na skutek urazu mózgu krwiaka czy infekcji.

Najczęstsze przyczyny urazów głowy:

pobicia,wypadki drogowe,upadek,postrzał z broni palnej,uprawianie sportu (zwłaszcza boksu),jazda na rowerze,zaburzenia równowagi u osób starszych.

Demencja pourazowa – objawy

Jeśli uraz jest bardzo silny może doprowadzić do tzw. demencji pourazowej. Jej najczęstsze objawy to:

drżenie, które pojawia się w spoczynku,spowolnienie ruchów,zmniejszona aktywność,zubożenie lub całkowity zanik mimiki,mowa przypominająca bełkot,huśtawki nastrojów,bezsenność,drażliwość,sztywność mięśni,agresja,kłopoty z koncentracją.

Objawy te mogą wystąpić nawet po kilku latach od urazu. Zazwyczaj w demencji pourazowej pojawiają się również zaburzenia pamięci długotrwałej. W zależności od obszaru mózgu, który został uszkodzony na skutek urazu, do wymienionych wyżej objawów mogą dołączyć dodatkowe symptomy chorobowe.

Demencja pourazowa – rozpoznanie

Diagnostyka demencji pourazowej opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim w trakcie, którego medyk wypytuje chorego o jak najwięcej szczegółów związanych z wypadkiem. Istotne jest to, aby określić okoliczności zajścia, stan chorego oraz co najważniejsze – objawy. W rozpoznaniu demencji pourazowej badaniami pomocniczymi są tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz badanie neurologiczne.

Dodatkowo, duże znaczenie mają konsultacje z lekarzami innych specjalności np. radiologiem czy psychiatrą.

Demencja pourazowa – leczenie

Terapia demencji pourazowej zależy od tego, jaki obszar zajął uraz oraz gdzie jest on zlokalizowany. Dodatkowo, należy określić stan ogólny pacjenta. W przypadku tej dolegliwości niekiedy wystarcza zwykła obserwacja poszkodowanego, a czasami potrzebny okazuje się zabieg neurochirurgiczny lub chirurgiczny.

W przypadku niektórych pacjentów podaje się preparaty, które maja za zadanie poprawić funkcjonowanie mózgu i łagodzić bądź eliminować uciążliwe objawy fizyczne.

Tagi: