Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dlaczego zęby są żółte? Jak je bezpiecznie wybielić? Zapytaliśmy stomatologa
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 22.09.2023 13:29

Dlaczego zęby są żółte? Jak je bezpiecznie wybielić? Zapytaliśmy stomatologa

żółte zęby
canva.com

Uśmiech jest wizytówką człowieka. Kiedy na naszych zębach pojawią się nieestetyczne przebarwienia, czujemy dyskomfort i zawstydzenie. Dlaczego zęby są żółte? Czy istnieją skuteczne i bezpieczne metody wybielania zębów? Zapytaliśmy lek. dent. Bartosza Zimnocha. 

Przyczyny żółtej barwy zębów

Barwa zęba zależy od koloru zębiny, czyli tkanki zęba znajdującej się pod szkliwem. Jest to najczęściej uwarunkowane dziedzicznie, jednak czynniki zewnętrzne nie są obojętne. Jeśli chodzi o samo szkliwo, jest ono przeźroczyste. Z wiekiem zęby się ścierają, a warstwa szkliwa ulega ścieńczenia, w wyniku czego zęby naturalnie stają się ciemniejsze. Jeśli jednak ich barwa zmieniła się znacząco w krótkim czasie, należy szukać przyczyn w czynnikach zewnętrznych. 

Czynniki wpływające na zmianę barwy zębów to między innymi: 

  • palenie papierosów,
  • spożywanie żywności i napojów o intensywnej barwie,
  • przyjmowanie niektórych leków lub suplementów (m.in. antybiotyków z grupy tetracyklin lub preparatów żelaza),
  • stosowanie płukanek leczniczych zawierających chlorheksydynę,
  • leczenie kanałowe.

Projekt bez nazwy - 2023-09-20T133408.052.png

Uwielbiany przez Polaków napój rozpuszcza szkliwo zębów. Lepiej nie sięgać po niego zbyt często Niepokojące objawy po wszczepieniu implantu zęba. Te symptomy oznaczają, że zabieg się nie udał!

Skaling i piaskowanie to podstawa zdrowego i estetycznego uśmiechu

Żółta barwa zębów spowodowana jest również nagromadzoną płytką nazębną i kamieniem nazębnym. Należy regularnie poddawać się zabiegom higienizacji jamy ustnej, takim jak skaling i piaskowanie. 

Skaling i piaskowanie nie tylko poprawiają estetykę uśmiechu, ale także mają korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Kamień nazębny to siedlisko bakterii, które prowadzą do próchnicy, zapalenia dziąseł i paradontozy. Zaleca się, aby zabieg higienizacji jamy ustnej wykonywać co najmniej raz w roku. 

Jak bezpiecznie wybielić zęby?

Piaskowanie pomaga lekko rozjaśnić zęby poprzez usunięcie ciemnych osadów. Jeśli jednak zęby mają przebarwienia lub po prostu są żółtego koloru, zabieg ten nie wpłynie na ich wybielenie. W takiej sytuacji, jeśli chcemy uzyskać biały uśmiech, możemy poddać się profesjonalnemu wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym. Metody najczęściej stosowane przez specjalistów to m.in. wybielanie lampą BEYOND oraz metoda nakładkowa. 

Nie zaleca się stosowania domowych metod wybielania zębów, ponieważ możemy uszkodzić szkliwo. Głównie dotyczy to wybielających past do zębów, bazujących na działaniu abrazyjnym. W połączeniu ze zbyt mocnym szczotkowaniem mogą prowadzić do ścierania się szkliwa. Wybielanie nakładkowe bądź gabinetowe jest bezpiecznie i nie powoduje zaburzeń w strukturze szkliwa i zębiny.” - powiedział lek. dent. Bartosz Zimnoch.

Wybielanie zębów za pomocą lampy BEYOND polega na zastosowaniu specjalnego żelu wybielającego, który jest uaktywniany przez światło lampy BEYOND. Światło emitowane przez lampę zwiększa prędkość przenikania żelu wybielającego przez szkliwo do zębiny i aktywuje proces utleniania się odbarwień. Efekty wybielania są zauważalne już po zabiegu. 

Metoda nakładkowa polega na codziennym aplikowaniu na zęby specjalnych nakładek, które wcześniej są dobierane indywidualnie w gabinecie stomatologicznym. Na podstawie wycisków zębów pacjenta, wykonywane są nakładki, które należy stosować przez okres około 2 tygodni wraz z dołączonym do nich preparatem wybielającym.