Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Dojeżdżasz do pracy rowerem? W ten sposób zmniejszasz ryzyko przedwczesnej śmierci
Fot. Freepic

Dojeżdżasz do pracy rowerem? W ten sposób zmniejszasz ryzyko przedwczesnej śmierci

17 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Sezon rowerowy w pełni. Wiele osób dojeżdża do pracy rowerem i słusznie, bo według najnowszych badań rowerzyści mają o 47 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci, ale też o 10 proc. niższe ryzyko hospitalizacji, niż osoby, które dojeżdżają do miejsca pracy autem, autobusem lub pociągiem.

“To badanie tylko wzmacnia dowody na to, że aktywnie dojeżdżając do pracy, mamy jako populacja wiele korzyści zdrowotnych. Jazda rowerem do pracy może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności” - napisali brytyjscy naukowcy w BMJ Public Health.

Dojeżdżanie do pracy rowerem ma wiele korzyści zdrowotnych

Dojeżdżanie rowerem do pracy, poza prozaicznymi aspektami, jak chociażby ominięcie korkó w, ma mnóstwo korzyści związanych ze zdrowiem . Pewne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, dobitnie to pokazało.

Wzięło w nim udział ponad 82 000 mieszkańców Wielkiej Brytanii-w wieku od 16 do 74 lat-przez 18 lat. W ramach eksperymentu uczestnicy podali środek transportu, z którego najczęściej korzystali, jadąc do pracy. Naukowcy spisali te informacje, a następnie przeanalizowali je pod kątem recept, ale też hospitalizacji czy zgonów.

Rowerzyści narażeni są na hospitalizację w związku z kolizjami drogowymi
Fot. Freepic
Profilaktyka chorób serca. Lekarz radzi, jak zadbać o kondycję serca
Jak jeść ziemniaki, by nie przytyć? Dietetycy dzielą się cenną wskazówką

Mężczyźni częściej dojeżdżają do pracy rowerem

Badacze podróże “aktywne” do pracy zdefiniowali jako chodzenie pieszo lub też jazda na rowerze. Wszystkie inne metody dojazdu do pracy, jak jazda autem czy pociągiem, uznane zostały jako nieaktywne.

Jak się okazuje, osobami, które częściej dojeżdżały do pracy rowerem, byli mężczyźni oraz młodzi pracownicy, którzy pracują zmianowo i mieszkają w mieście. Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek i istniejące wcześniej schorzenia, dojazdy do pracy rowerem wiązały się z 51% niższym ryzykiem zgonu z powodu raka, 24% niższym ryzykiem hospitalizacji z powodu chorób serca i 20% niższym ryzykiem przepisania leków na problemy ze zdrowiem psychicznym.

Zobacz także:

Emerytura wcześniej niż po 60-tce? Pomysł emerytur stażowych wróci w lipcu

Rowerzyści narażeni są bardziej na kolizje drogowe

Jednak coś za coś. Rowerzyści dojeżdżający do pracy byli dwa razy bardziej narażeni na hospitalizację po kolizji drogowej niż ci "nieaktywni" dojeżdżający do pracy.

"Nasze odkrycie, że rowerzyści dojeżdżający do pracy mają dwukrotnie większe ryzyko bycia ofiarą wypadków drogowych w porównaniu z osobami dojeżdżającymi do pracy nieaktywnie, wzmacnia potrzebę bezpieczniejszej infrastruktury rowerowej" – napisali autorzy badania.

Z kolei osoby, które częściej wybierały nogi jako środek komunikacji i szły pieszo do pracy - to kobiety. Zdaniem autorów badań, to kobiety młode, pracujące w systemie zmianowym, które mieszkają w mieście . Taki środek transportu wiązał się z 11 proc. niższym ryzykiem hospitalizacji oraz przepisywania leków w związku ze złym stanem zdrowia psychicznego.

Dojazdy do pracy rowerem, ale również piesze spacery wiążą się z niższym ryzykiem przepisywania leków w związku ze złym stanem zdrowia psychicznego. Jak twierdzą naukowcy, jest to bardzo istotne odkrycie.

Czytaj też:

Będą opłaty za przyjazd karetki? Kontrowersyjny pomysł służby zdrowia

Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Te warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów. Tak prezentuje się "chemiczna dwunastka"

Drobny nawyk, który zmniejsza ryzyko depresji u nastolatków. Wystarczy godzinka dziennie
Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko