Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dreszcze - o jakich chorobach mogą świadczyć? Przyczyny, postępowanie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:31

Dreszcze - o jakich chorobach mogą świadczyć? Przyczyny, postępowanie

Dreszcze - o jakich chorobach mogą świadczyć?  Przyczyny, postępowanie
pixabay.com

Dreszcze, czyli uczucie zimna w zestawieniu z mimowolnym drżeniem mięśni to typowy objaw towarzyszący przeziębieniom i innym infekcjom. Przyczyny dreszczy mogą być także zwiastunem poważniejszych chorób. Na jakie choroby mogą wskazywać dreszcze? Przyczyny i objawy dreszczy 

Co to są dreszcze? 

Dreszcze najczęściej pojawiają się w przebiegu przeziębień i grypy. To uczucie zimna, połączone często z gorączką. Drżenie mięśni przy dreszczach jest nieskoordynowane i występuje w wyniku nagłej zmiany temperatury ciała. Gorączka z dreszczami pojawia się przy wszelkiego rodzaju infekcjach, natomiast dreszcze bez gorączki wskazywać mogą na inne przyczyny,  np. zmarznięcie.  Wówczas jest to mechanizm obronny organizmu, wywołany skurczem grup mięśniowych w celu uwolnienia dodatkowej ilości ciepła na ogrzanie ciała. 

Na jakie choroby wskazuje obecność dreszczy?

  • Ciarki, uczucie zimna i dreszcze to objawy świadczące o osłabienie, wychłodzeniu organizmu lub przeziębieniu. Dreszcze mogą być także wynikiem infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych lub pasożytniczych. W takich przypadkach zawsze dreszczom towarzyszy stan podgorączkowy lub gorączka.

  • Gdy dochodzi do niedocukrzenia, czyli tak zwanej hipoglikemii, pojawiają się trudności z logicznym myśleniem, zaburzenia orientacji, zlewne poty, nerwowość, drażliwość, a wszystkim tym symptomom towarzyszą dreszcze.

  • Dreszcze mogą wskazywać na choroby układu krążenia (wywołane zbyt niskim ciśnieniem krwi) oraz na choroby układu moczowego (np. ostre zapalenie nerek lub pęcherza moczowego).

  • Wahania poziomu hormonów w przebiegu menopauzy u kobiet skutkują popularnymi uderzeniami gorąca oraz uczuciem zimna.

  • Także zaburzenia psychiczne, takie jak nerwica, depresja czy stany lękowe mogą wywoływać dreszcze o dużym i długotrwałym stopniu nasilenia.

  • Nowotwory.

Dreszcze - inne przyczyny występowania

Dreszcze mogą być wywoływane przez szereg innych czynników, niezwiązanych ze stanami chorobowymi. Należą do nich: niedostatek snu i przemęczenie, nadużywanie alkoholu, stosowanie niektórych leków (jako efekt uboczny).

Dreszcze - jak ustalić poprawną diagnozę?

W przypadku doświadczania powtarzających się lub trwających przez dłuższy czas dreszczy należy zgłosić się do lekarza. Diagnozowanie dreszczy odbywa się w oparciu o przeprowadzony wywiad lekarski. Warto obserwować, z jaką częstotliwością występują dreszcze, jak długo trwają, czy towarzyszą im inne objawy, takie jak ból gardła, mdłości, czy osłabienie. Warto także poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, o chorobach współistniejących (jeśli takie występują). 

Do prawidłowego rozpoznania niezbędne jest podanie lekarzowi wyżej wymienionych czynników. Jeśli nie są one wystarczające, specjalista może zlecić wykonanie badania krwi, umożliwiające wykrycie ewentualnych chorób, czy infekcji. Innym, pomocnym badaniem jest badanie moczu.

Lekarz podczas wizyty może zadać poniższe pytania, aby mieć pewność co do przyczyny występowania dreszczy:

  • Jak często występują dreszcze?

  • Kiedy pojawiły się dreszcze?

  • Czy dreszczom towarzyszy stan podgorączkowy lub gorączka?

  • Czy występują inne objawy, takie jak: mdłości, utrata wagi, wysypka lub ból gardła?

  • Czy cierpi Pan/Pani na jakiekolwiek choroby?

  • Czy przechodzi Pani menopauzę?

  • Czy nadużywa Pan/Pani alkoholu?

  • Czy przyjmuje Pan/Pani jakiekolwiek leki?

  • Czy zażywa Pan/Pani narkotyki?

Tagi:
Polecane