Duszność w astmie oskrzelowej. Przebieg, leczenie
Duszność w astmie oskrzelowej wywoływana jest przez gwałtowne zwężenie oskrzelików i oskrzeli. Jak wygląda przebieg duszności w astmie oskrzelowej oraz jak postępować w przypadku wystąpienia tej dolegliwości? Czy duszność może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta? W jakich przypadkach należy udać się do lekarza?
Astma oskrzelowa
Astma oskrzelowa zwana także dychawicą, to przewlekły stan chorobowy, przebiegający w górnych drogach oddechowych. Wywoływana jest najczęściej stresem, infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi. Astma oskrzelowa powoduje u pacjentów ograniczenie wydolności górnych dróg oddechowych.
Jest to choroba nieuleczalna, która już w początkowej fazie rozwoju zaprowadza nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Astma oskrzelowa to choroba cywilizacyjna, na którą tylko w Polsce cierpi ponad trzy miliony osób.
Charakterystycznymi objawami tej dolegliwości są: świszczący oddech, uciążliwy kaszel oraz duszności. Niekiedy może także pojawiać się ucisk w klatce piersiowej oraz obrzęk błony śluzowej.
Duszność w astmie oskrzelowej
Astmatycy bardzo często skarżą się na dokuczliwe duszności, które pojawiają się na skutek gwałtownego zwężenia drobnych oskrzeli i oskrzelików przy skurczu warstwy mięśniowej oraz obrzęku błony śluzowej oskrzeli. W początkowej fazie występuje pogłębiające się uczucie braku powietrza oraz narastający lęk.
Przebieg duszności w astmie oskrzelowej
Atak duszności w przebiegu astmy oskrzelowej rozpoczyna się uczuciem braku powietrza i lękiem, pojawiającymi się zwykle nad ranem lub w nocy. Wówczas należy przyjąć pozycję stojącą lub siedzącą ponieważ pozycja leżąca utrudnia oddychanie. Oddech staje się coraz bardziej utrudniony, głównie w fazie wydechowej. Astma oskrzelowa to choroba przewlekła, a duszności w jej przebiegu występują sporadycznie.
Podczas ataku astmy dochodzi do zwężenia się oskrzeli, czego powodem są:
obrzęk błony śluzowej, powstający w efekcie nacieku komórek zapalnych oraz nadmiernego przemieszczania się płynu z naczyń krwionośnych.
duża ilość treści śluzowej w oskrzelach,
skurczu mięśni gładkich oskrzeli.
Duszność w astmie oskrzelowej - postępowanie
Przy ataku duszności w astmie oskrzelowej należy przede wszystkim zapewnić swobodny dostęp do świeżego powietrza, otwierając szeroko okno. Jeśli odczuwalny jest ucisk w klatce piersiowej, należy pozbyć się odzieży powodującej uczucie ucisku. Szczególnie ważne jest, aby pacjent się uspokoił i nie wpadał w panikę. Osobie z atakiem duszności w astmie oskrzelowej należy zapewnić wygodną pozycję, najlepiej siedzącą lub stojącą z podparciem, np. o ścianę lub stół.