Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne GUS informuje. Ceny tych usług medycznych drastycznie rosną
Fot. Canva/RobertoDavid, Getty Images

GUS informuje. Ceny tych usług medycznych drastycznie rosną

24 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wzrost cen usług stomatologicznych w ujęciu rocznym wyniósł 8,4 proc., co znacznie przewyższa ogólny wzrost cen usług, wynoszącą 6,7 proc.

Eksperci przewidują, że dynamika wzrostu cen jest tak duża, że powinniśmy się przygotować na podwyżki dwucyfrowe. Czy Polaków będzie stać na opiekę stomatologiczną?

Dlaczego ceny usług stomatologicznych rosną?

Wzrost cen usług stomatologicznych w skali roku wyniósł 8,4 proc., co znacznie przewyższa ogólny wzrost cen usług równy 6,7 proc. Eksperci są zdania, że już niebawem możemy spodziewać się wzrostu rzędu ponad 10 proc ., a winne są nie tylko rosnące ceny materiałów czy wzrost płacy minimalnej, ale również ogólny wzrost kosztów życia, w tym energii, materiałów kompozytowych czy wykorzystywanych w pracy narzędzi. Według danych tempo wzrostu cen za wizytę u dentysty jest w Polsce tak wysokie, że w tym obszarze wyprzedzają nas tylko Finlandia, Francja i Węgry.

Fot. Canva/Kaboompics.com/Pexels
Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty
To musisz suplementować po 50. Nie tylko wapń - lista jest długa

Miesiąc do miesiąca

Choć w skali roku ceny usług stomatologicznych są wyższe o 8,4 proc, w skali miesiąca można zauważyć drobny spadek. W październiku podwyżka wyniosła 0,5 proc, we wrześniu było to 0,6 proc. Względem pozostałych cen usług medycznych był to jednak wciąż najwyższy wskaźnik wzrostu. Usługi lekarskie wzrosły w październiku bowiem o 0,3 proc, koszt leków i środków farmaceutycznych o 0,1 proc, z kolei usługi szpitalne spadły o 7 proc.

W skali roku nie jest już tak optymistycznie: wzrost cen usług lekarskich wyniósł aż 9 proc, a szpitalnych 8 proc. Tylko ceny wyrobów farmaceutycznych zmalały o 4,7 proc. rok do roku. Ogólny zrost cen w sektorze zdrowia wyniósł 5,9 proc.

Gabinet stomatologiczny jak firma

W Polsce leczenie stomatologiczne coraz bardziej przenosi się do strefy prywatnej. A ceny usług są wynikiem kosztów utrzymania gabinetu i personelu. Ale warto pamiętać, że cześć zabiegów stomatologicznych możemy wykonać na NFZ. I choć trzeba nieraz poczekać, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jedne wizycie. Przykładowo, usunięcie kamienia jest usługą, która raz w roku bezpłatnie przysługuje każdemu ubezpieczonemu. Podobnie jest z usuwaniem ósemek, profilaktyką próchnicy czy bezpłatnym znieczuleniem podczas leczenia stomatologicznego.
Źródło: GUS, NFZ

Zobacz także:

Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego

Lekarz dla Pacjenci.pl: Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Czy choroba nasila się jesienią i zimą?

Jak pozbyć się pelikanów? Najlepsze sposoby na obwisłe ramiona

Jak mężczyźni powinni myć okolice intymne? Urolog: Nie chodzi tylko o to, żeby ładnie wyglądać i pachnieć
Samoleczenie coraz popularniejsze wśród Polaków. Farmaceutka wyjaśnia, jakie zagrożenia ze sobą niesie
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko