Pacjenci.pl
Guzek (nodulus) – charakterystyka i przykłady

pixabay.com

Guzek (nodulus) – charakterystyka i przykłady

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Izabela Wierzbicka

Guzek (nodulus) to narośl nieprawidłowej tkanki związana ze zmianami w skórze właściwej mogąca ulegać rozpadowi z pozostawieniem blizny. Guzki mogą rozwijać się tuż pod skórą, ale także w głębszych tkankach skóry lub narządach wewnętr

Guzek (nodulus) - rodzaje

Można wyróżnić wiele rodzajów guzków, a do najczęstszych należą:

  1. Guzki śpiewacze (guzki strun głosowych) - są wynikiem nadwyrężenia strun głosowych. Najczęściej pojawiają się u śpiewaków (stąd nazwa), a także u nauczycieli i krzykliwych dzieci. Guzek (nodulus) strun głosowych nie ma charakteru nowotworowego, jednak mimo to wymaga jak najszybszej interwencji lekarza. 

  2. Guzki tarczycy - są litymi (wypełnione komórkami) lub wypełnionymi płynem (torbiele) zmianami w tarczycy, które można wyczuć w badaniu szyi. Wielu zmian ogniskowych wykrytych w badaniu USG nie można stwierdzić w badaniu szyi – lekarz nie nazywa wówczas takich zmian guzkami. Jednoznaczna przyczyna powstawania guzków w tarczycy nie jest znana. Stwierdza się je czasami u członków tej samej rodziny, stąd rozwój guzków może być uwarunkowany genetycznie.

  3. Guzki Oslera -  zmiany skórne, które są jednym z objawów bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Diagnozowane są także w toczniu oraz anemii hemolitycznej. Guzki Oslera powodują ból. Przyjmują zabarwienie czerwono-niebieskie, a ich wielkość nie przekracza 1 cm. Przyczyną ich powstawania są zapalne zmiany naczyniowe. Podstawą leczenia jest przyjmowanie antybiotyku, co zwalcza chorobę podstawową i opisywany jej objaw.

  4. Grudki (łac. papula) – w dermatologii wykwit wyniesiony ponad powierzchnię skóry, o różnych wymiarach, dość wyraźnym odgraniczeniu i innej niż otaczająca tkanka spoistości. Ustępuje bez pozostawienia śladu. 

Mimo, że większość guzków to zmiany niezłośliwe, należy zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych chorób. Czasami przyczyna wystąpienia guzka nie jest oczywista i mogą być potrzebne badania obrazowe, takie jak USG.

Izabela WierzbickaAutor

Izabela Wierzbicka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

wigilia

Zdrowie

Święta bez wzdęć! Najlepsze sposoby na świąteczne przejedzenie. Ekspert radzi

Czytaj więcej >
profilaktyka40+

Zdrowie

Program "Profilaktyka 40 Plus" - Bezpłatne badania dla Polaków. Dlaczego warto skorzystać? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
dentysta

Zdrowie

Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
waginoplastyka

Zdrowie

Waginoplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >
ginekolog

Zdrowie

Labioplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zespół jelita drażliwego - objawy, leczenie, diagnostyka. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >