Guzek (nodulus) – charakterystyka i przykłady
Guzek (nodulus) - rodzaje
Można wyróżnić wiele rodzajów guzków, a do najczęstszych należą:
Guzki śpiewacze (guzki strun głosowych) - są wynikiem nadwyrężenia strun głosowych. Najczęściej pojawiają się u śpiewaków (stąd nazwa), a także u nauczycieli i krzykliwych dzieci. Guzek (nodulus) strun głosowych nie ma charakteru nowotworowego, jednak mimo to wymaga jak najszybszej interwencji lekarza.
Guzki tarczycy - są litymi (wypełnione komórkami) lub wypełnionymi płynem (torbiele) zmianami w tarczycy, które można wyczuć w badaniu szyi. Wielu zmian ogniskowych wykrytych w badaniu USG nie można stwierdzić w badaniu szyi – lekarz nie nazywa wówczas takich zmian guzkami. Jednoznaczna przyczyna powstawania guzków w tarczycy nie jest znana. Stwierdza się je czasami u członków tej samej rodziny, stąd rozwój guzków może być uwarunkowany genetycznie.
Guzki Oslera - zmiany skórne, które są jednym z objawów bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Diagnozowane są także w toczniu oraz anemii hemolitycznej. Guzki Oslera powodują ból. Przyjmują zabarwienie czerwono-niebieskie, a ich wielkość nie przekracza 1 cm. Przyczyną ich powstawania są zapalne zmiany naczyniowe. Podstawą leczenia jest przyjmowanie antybiotyku, co zwalcza chorobę podstawową i opisywany jej objaw.
Grudki (łac. papula) – w dermatologii wykwit wyniesiony ponad powierzchnię skóry, o różnych wymiarach, dość wyraźnym odgraniczeniu i innej niż otaczająca tkanka spoistości. Ustępuje bez pozostawienia śladu.
Mimo, że większość guzków to zmiany niezłośliwe, należy zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych chorób. Czasami przyczyna wystąpienia guzka nie jest oczywista i mogą być potrzebne badania obrazowe, takie jak USG.