Pacjenci.pl
Ha-Pantoten – czy wystarczy, by mieć piękne włosy?

pixabay.com

Ha-Pantoten – czy wystarczy, by mieć piękne włosy?

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Paulina Piziorska

Udostępnij:

Istnieje wiele różnego rodzaju preparatów witaminowych, które wspierają naturalne procesy zachodzące w organizmie i uzupełniają braki w diecie współczesnego człowieka. Jednym z takich farmaceutyków jest Ha-Pantoten. Czym

Preparat Ha-Pantoten polecany jest przede wszystkim kobietom, które chcą szczególnie zadbać o zdrowie i wygląd swojej skóry, włosów i paznokci. Farmaceutyk ten posiada jednak dosyć typowy skład i zawiera w sobie zestaw witamin i minerałów, które niezbędne są dla zdrowia obu płci. Preparat można kupić w aptece bez recepty i z pewnością będzie stanowił dobry dodatek do zbilansowanej i urozmaiconej diety oraz aktywności fizycznej. W tym artykule dowiesz się nie tylko, jaki skład posiada Ha-Pantoten, ale podzielimy się z Tobą również radami na temat tego, w jaki sposób zadbać na co dzień o zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci, nie tylko przy pomocy preparatów takich jak Ha-Pantoten. Zapraszamy do uważnej lektury!

Suplement diety Ha-Pantoten – charakterystyka i zastosowanie 

Skład suplementu diety Ha-Pantoten należy do standardowych stosowanych w produkcji preparatów tego rodzaju, polecanych do wspierania codziennej dbałości o stan skóry, paznokci i włosów. Szczególnie ważne (i obecnie dosyć popularne) jest oparcie preparatu o wyciąg ze skrzypu, który ze względu na swoją bogatą zawartość witamin i minerałów stanowi cudowny środek wzmacniający cały organizm. Wykazuje między innymi działanie antyoksydacyjne i odżywcze. Najważniejszym minerałem w skrzypie jest krzem, który odgrywa znaczącą rolę w budowie i strukturze włosów, paznokci i skóry.

Kolejnym ważnym składnikiem preparatu Ha-Pantoten jest wyciąg z zielonej herbaty, który działa odtruwająco oraz nawilżająco. Wśród pozostałych składników tego farmaceutyku znajdują się:

 • witamina A – 250 µg (31 % RWS),

 • witamina E – 5 mg (42 % RWS),

 • tiamina (witamina B1) – 1,4 mg (127 % RWS),

 • ryboflawina (Witamina B2) – 1,6 mg (114 % RWS),

 • niacyna – 18 mg (113 % RWS),

 • witamina B6 – 2 mg (143 % RWS),

 • kwas foliowy - 200 µg (100 % RWS),

 • witamina B12 – 1 µg (40 % RWS),

 • biotyna – 150 µg (300 % RWS),

 • kwas pantotenowy – 6 mg (100 % RWS),

 • cynk – 7,5 mg (75 % RWS),

 • miedź – 500 µg (50 % RWS),

 • mangan – 0,75 mg (38 % RWS),

 • selen – 12,5 µg (23 % RWS),

 • molibden – 37,5 µg (75 % RWS),

 • jod – 150 µg (100 % RWS).

Preparaty takie jak Ha-Pantoten szczególnie polecane są jako wsparcie osobom, które prowadzą intensywny tryb życia, doświadczają dużych zmian lub przeżywają na co dzień znaczny stres ze względu na środowisko zawodowe czy sytuację rodzinną. Tego rodzaju czynniki mogą znacząco osłabiać funkcjonowanie włosów, paznokci i skóry ze względu na pożytkowanie przez organizm witamin i minerałów w ważniejszych miejscach i układach.

Suplement diety Ha-Pantoten – dawkowanie i środki ostrożności


Ha-Pantoten i inne preparaty tego typu nie powinny być stosowane w połączeniu z innymi suplementami diety ze względu na ryzyko rozwinięcia się hiperwitaminozy. Ta może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pacjenta. Stosowanie preparatu nie jest zalecane w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku. Kurację należy skonsultować z lekarzem w przypadku ciąży, karmienia piersią oraz występowania różnego rodzaju dolegliwości ze strony organizmu. W razie braku możliwości kontaktu z lekarzem, zaleca się rozmowę z farmaceutą lub przynajmniej dokładne zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania.

Stosowanie preparatu Ha-Pantoten jest bardzo łatwe. Polega na przyjmowaniu maksymalnie jednej tabletki dziennie, po jednym z głównych posiłków. Pierwsze widoczne efekty stosowania tego typu farmaceutyków można zaobserwować już po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Suplement diety Ha-Pantoten – czy to wystarczy?


Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na stosowanie suplementu diety Ha-Pantoten krótkoterminowo jako drobne wsparcie dla organizmu, czy przyjmujesz ten preparat regularnie, musisz pamiętać o jednym: jakikolwiek suplement diety nie jest lekiem specjalistycznym ani rozwiązaniem wszelkich problemów ze zdrowiem. Tego typu preparaty służą przede wszystkim, a może nawet wyłącznie, jako codzienne wsparcie organizmu i uzupełnianie brakujących witamin i mikroelementów.

Poza przyjmowaniem suplementu Ha-Pantoten powinieneś także pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia, który ma ogromny wpływ, między innymi na to, jak wyglądamy oraz w jakiej kondycji są nasze włosy, paznokcie czy skóra. Dla zachowania twardych i gładkich paznokci, grubych i dobrze odżywionych włosów oraz elastycznej i zdrowej skóry warto przede wszystkim zadbać o dietę. Najważniejsze w tej sytuacji będzie wprowadzenie do codziennego jadłospisu dużej ilości świeżych warzyw oraz (w nieco mniejszym stężeniu) owoców. Dołącz do tego długi i regenerujący sen oraz regularną aktywność fizyczną, a już po kilku dniach zauważysz dużą różnicę w wyglądzie skóry. Po kilku miesiącach natomiast Twoje ciało odwdzięczy Ci się mocnymi włosami i paznokciami, które przetrwają każdą sytuację.

Życzymy zdrowia i mądrych wyborów!

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >