Pacjenci.pl
Herbapect – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

https://pixabay.com/pl/photos/lekarstwa-lek-syrop-przezi%C4%99bienie-1006802/

Herbapect – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paulina Piziorska

Udostępnij:

Syrop Herbapect jest popularnym środkiem wykrztuśnym dostępnym na polskim rynku farmaceutycznym, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dowiedz się, czy jego stosowanie jest bezpieczne oraz czy da się uniknąć niektórych skutków ubocz

Herbapect jest syropem bardzo często polecanym przez lekarzy i farmaceutów o dosyć łagodnym, ale jednocześnie skutecznym działaniu. Jednak mimo swojego ziołowego składu, nie może być stosowany przez każdego. Jaki jest tego powód? Zapoznając się z tym artykułem, poznasz odpowiedź na to pytanie. Podzielimy się w nim również informacjami dotyczącymi dawkowania oraz stosowania leku i powiemy kilka słów na temat ewentualnych skutków ubocznych, wynikających z nieprawidłowego użytkowania syropu Herbapect, a także tych, które mogą pojawić się mimo stosowania się do zaleceń lekarskich. Zapraszamy do lektury.

Herbapect – charakterystyka i zastosowanie


Syrop Herbapect jest typowym preparatem sprzedawanym bez konieczności okazania ważnej recepty oraz stosowanym w przebiegu różnego rodzaju nieżytów górnych dróg oddechowych. Jego zadaniem jest przede wszystkim łagodzenie suchego i uciążliwego kaszlu poprzez nawilżanie błony śluzowej gardła oraz ułatwianie odkrztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Polecany jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jednak podczas wizyty w aptece weź pod uwagę, że istnieją dwie podstawowe wersje preparatu Herbapect: zwykły oraz Herbapect Junior.

O skuteczności syropu Herbapect decyduje skład, w którym znaleźć można między innymi: wyciąg płynny z ziela tymianku oraz nalewkę z korzenia pierwiosnka. Niestety w składzie znajdują się również śladowe ilości alkoholu. Mimo że zawartość etanolu jest naprawdę niewielka, organizm podczas infekcji jest na tyle osłabiony, że nawet taka ilość może w jakiś sposób wpłynąć na czynności poznawcze pacjenta.

Herbapect – ostrzeżenia i środki ostrożności


Choć syrop Herbapect jest stosunkowo łagodnym preparatem o składzie w dużej mierze ziołowym, nie każdy może go przyjmować. W pierwszej grupie znajdują się dzieci poniżej 4. roku życia oraz te, które wcześniej chorowały na ostre zapalenie krtani (niegdyś zwane krupem). Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania syropu Herbapect jest uczulenie na którąkolwiek z substancji zawartych w składzie leku.

Stosowanie syropu Herbapect może być szczególnie szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Oznacza to zatem również, że wszyscy pacjenci cierpiący na poważne problemy z wątrobą nie powinni sięgać po ten preparat. Etanol zawarty w syropie Herbapect jest również powodem, dla którego z leczenia przy jego użyciu powinni zrezygnować wszyscy pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia lub przyjmowane leki muszą unikać spożywania alkoholu (między innymi chorujący na padaczkę).

W składzie syropu znajduje się również sorbitol, co oznacza, że unikać Herbapectu powinny także osoby uczulone na fruktozę. Syrop nie zawiera jednak cukru, zatem może być stosowany przez diabetyków. Nie zaleca się natomiast stosowania go przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, jednak w tym przypadku można jeszcze poradzić się lekarza i podjąć decyzję, uwzględniając porady medyka.

Herbapect – stosowanie i działania niepożądane


Dawkowanie syropu Herbapect jest dosyć proste. Szczególnie przydatne są dołączone do opakowania leku miarki, które pozwalają na skrupulatne odmierzanie porcji syropu. Dzieciom powyżej 4. roku życia i młodzieży przed ukończeniem 18. zaleca się maksymalnie 2,5 ml syropu podawanego od 3 do 4 razy na dobę – koniecznie po posiłkach, ale nie częściej niż co 4 godziny. Dorośli mogą natomiast przyjmować 5 ml syropu Herbapect w tej samej co dzieci i młodzież częstotliwości.

Maksymalną dobową dawką preparatu dla osób dorosłych jest zatem 20 ml syropu. Odradza się przyjmowania większej niż zalecana ilości leku, a także stosowania syropu dłużej niż przez 7 dni z rzędu. Zabronione jest także podawanie syropu osobom uczulonym na którąś z substancji zawartych w składzie lub osobom spełniających kryteria opisane w poprzedniej części artykułu. Wówczas należy liczyć się z wystąpieniem różnego rodzaju reakcji niepożądanych ze strony organizmu. Są to między innymi:

  • obrzęk naczyniowo-ruchowy,

  • wstrząs anafilaktyczny,

  • wysypka, rumień,

  • nudności i wymioty,

  • inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Każdorazowo przed przyjęciem pierwszej dawki leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości oraz skutków ubocznych udać się na ponową konsultację.

Paulina PiziorskaAutor

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?

Zdrowie

Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Agencja DDOB wspiera wyzwanie #10za10 Fundacji DKMS

Czytaj więcej >
Jaki aparat ortodontyczny jest dla ciebie?

Zdrowie

Prosty sposób na piękny uśmiech - jaki aparat ortodontyczny jest dla ciebie?

Czytaj więcej >
Badania prenatalne NIPT

Zdrowie

Badania prenatalne NIPT

Czytaj więcej >
Hidrasec - działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Hidrasec – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >
Hexatiab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Zdrowie

Hexatiab – działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Czytaj więcej >