Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Ile zarabiają księża w Polsce? Ujawniamy pilnie strzeżony sekret
fot. Lunamarina/canva

Ile zarabiają księża w Polsce? Ujawniamy pilnie strzeżony sekret

17 kwietnia 2025

Wielu z nas zastanawia się, ile zarabiają księża w Polsce. To pytanie budzi wiele kontrowersji zarówno wśród wiernych, jak i sceptyków. W końcu Kościół katolicki jest jedną z najbardziej wpływowych instytucji w kraju, a jego finanse wciąż owiane są mgłą tajemnicy.

Wynagrodzenia duchownych to temat, o którym mówi się niechętnie, a konkretne liczby rzadko przedostają się do opinii publicznej. Ujawniamy kulisy finansowego aspektu życia duchownych.

Jak wyglądają finanse kościoła?

Wynagrodzenia duchownych nie są ustalane według standardowych zasad obowiązujących w typowych zakładach pracy. Zamiast tego, wszystkie przychody trafiają do kasy parafialnej, z której następnie wypłacane są środki dla księży. Przez to właśnie nie zawsze będą takie same.

Podstawowa wysokość takiego wynagrodzenia uzależniona jest m.in. od wielkości parafii - w miastach, gdzie liczba wiernych jest większa, zarobki zazwyczaj są wyższe. Ważną rolę w wynagrodzeniu odgrywają też dodatkowe funkcje, jakie pełni kapłan. Często oprócz posługi duszpasterskiej, pracują oni jako nauczyciele religii w szkołach, wykładowcy na uczelniach, kapelani w szpitalach , jednostkach wojskowych, więzieniach czy na komisariatach. Część z nich angażuje się też w działalność różnych instytucji.

Co dla seniora na silne i zdrowe nogi? Lekarz poleca te witaminy i składniki [LISTA]
Nowa opłata dla wszystkich Polaków! Z kieszeni zniknie spora suma

Ile zarabiają księża w Polsce?

To proboszcz zarządza finansami, które wpływają do kasy parafialnej. Dochody z “tacy” i “kolędy” są w większości przeznaczane na pokrycie kosztów utrzymania parafii (prąd, ogrzewanie, sprzątanie, konserwacja zabytków, opłaty dla kościelnego, organisty itd.) oraz są odprowadzane do Kurii. Z kolei część pieniędzy, które są wpłacane przez wiernych w postaci intencji mszalnych, może trafić do danego księdza.

Przeczytaj: Jak zachowują się chorzy przed śmiercią? Tak widział to "nauczyciel śmierci" ksiądz Jan Kaczkowski

Projekt bez nazwy (18).png
Fot.RDNE Stock project/Pexels. Tyle zarabiają duchowni

Duchowny ma prawo do otrzymania jednego stypendium mszalnego dziennie. Pozostałe środki są wpłacane na rzecz Kurii jako tzw. binaty. Zarobki uzależnione są od rangi księdza oraz  zakresu obowiązków. Więcej zarobi proboszcz, a mniej wikary. W przypadku tego zawodu nie obowiązuje płaca minimalna . Zazwyczaj duchowni za samą posługę duszpasterską otrzymują od 2,5 do 5 tysięcy miesięcznie. Te środki są objęte opodatkowaniem w formie ryczałtu .

Kapelan z etatem. Ogromne wsparcie dla pacjentów

Część duchownych pracuje również w sektorze ochrony zdrowia jako kapelani szpitalni . Ich obecność na oddziałach – zwłaszcza paliatywnych, onkologicznych czy psychiatrycznych – ma nieocenione znaczenie dla wielu pacjentów i ich rodzin, szczególnie w momentach granicznych. Księża zatrudnieni w szpitalach nie tylko udzielają sakramentów, ale często uczestniczą w zespołach terapeutycznych, wspierając proces leczenia od strony duchowej.

Przeczytaj: Czy można przyjąć komunię bez spowiedzi? Ksiądz jasno o konsekwencjach

Projekt bez nazwy (19).png
fot. ViktorCap/ Getty Images Pro, Wypłata duchownych to kontrowersyjny temat

Tacy duchowni otrzymują stałe wynagrodzenie. Najczęściej jest ono opłacane ze środków szpitala, NFZ -u lub samorządu. Wysokość pensji zależy od rodzaju etatu, regionu i hojności szpitala, ale zazwyczaj oscyluje wokół przeciętnego wynagrodzenia w sektorze publicznym. Jest to nawet około 4,6 tys. zł miesięcznie.

Ciało krzyczy nawet po śmierci. Wstrząsająca relacja lekarza sądowego
Lotek schudł ponad 50 kg i wygląda jak milion dolarów. „To nie jest aż takie trudne”
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, będąc jednocześnie recenzentem książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko