Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić
Fot. Canva

Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić

13 kwietnia 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Rak jelita grubego co roku jest diagnozowany u kilkunastu tysięcy osób. Pierwszym symptomem są charakterystyczne bóle brzucha. Nie wolno ich bagatelizować, bowiem wcześnie wykryta choroba daje dobre rokowania do całkowitego powrotu do zdrowia. Gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow, w rozmowie z nami powiedział, na co zwrócić szczególną uwagę.

Pierwsze objawy raka jelita grubego

W wielu przypadkach rak jelita grubego rozwija się latami, nie powodując żadnych dolegliwości. Kiedy rozwija się w prawej części jelita mogą pojawić się bóle brzucha , ale tym, co powinno nas zaniepokoić jest narastająca niedokrwistość.

- Nie jesteśmy też w stanie wychwycić wizualnie krwawienia z przewodu pokarmowego. Może objawiać się ono narastającą niedokrwistością - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. Dodał także, że objawem sugerującym nieprawidłowości są bóle brzucha, które wybudzają pacjenta w nocy.

Z kolei jeśli rak rozwija się w lewej części jelita, to bardziej charakterystycznym objawem będzie krwawienie, zauważalne podczas wypróżniania. - W tym przypadku dochodzi również do zaburzeń rytmu wypróżniania - dodał lekarz.

Czujność powinny wzbudzić także jawne krwawienie z odbytu (może świadczyć o umiejscowieniu raka w odbytnicy) oraz stolce ołówkowate.

Nie bój się kolonoskopii

Kolonoskopia to podstawowe badanie, które może zdiagnozować raka jelita grubego. Jest zalecana w ramach badań profilaktycznych u wszystkich pacjentów po 50. roku życia i bez występowania raka jelita grubego w wśród najbliższych członków rodziny. Jeśli w rodzinie są przypadki zachorowań, badanie należy wykonać już po 40. roku życia.

Kolonoskopia pozwala także na wykrycie i usunięcie polipów, jeśli takie znajdują się w jelicie grubym lub, w przypadku wykrycia podejrzanej zmiany, do pobrania wycinka do badań histopatologicznych.

- W diagnostyce coraz szerzej wykorzystywane są też testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale. Jeśli chodzi o badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny jamy brzusznej) służą głównie do zakresu określenia zaawansowania choroby, bądź też do zlokalizowania przerzutów - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Leczenie raka jelita grubego

Wiele zależy od zaawansowania nowotworu. Na ogół stosowane jest leczenie chirurgiczne oraz radio- lub chemioterapia. Możliwe jest także wykonanie tzw. endoskopii zabiegowej:

- W postaciach wczesnych, które dotyczą głównie błony śluzowej jelita grubego, możemy zastosować m.in. zabieg ESD, czyli endoskopową dyssekcję podśluzówkową. Dzięki niej możemy usunąć wczesne zmiany bez potrzeby operacji chirurgicznej. - mówi gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Zobacz też:

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!

Pierwsze objawy raka krtani mogą przypominać przeziębienie. Tak je rozpoznasz
Twój brzuch tak wygląda? "Głowa meduzy" to sygnał alarmowy
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko