Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.08.2023 09:59

Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!

tajemniczy mężczyzna
canva

W potocznym rozumieniu psychopatą nazywamy m.in. dyszącego zemstą człowieka, stanowiącego zagrożenie dla innych ludzi. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Psychopatia to jedno z zaburzeń osobowości, a psychopata nie musi być mordercą lub zwyrodnialcem. Prawdopodobnie każdy z nas codziennie spotyka na ulicy jakiegoś psychopatę. Są to ludzie z pozoru nieróżniący się od innych. Jednak mają kilka zachowań, które ich zdradzają. Co to za zachowania? 

„Psychopatia” to zaburzenie osobowości

Psychopatia jest jednym z zaburzeń osobowości, zaliczanym niekiedy do zaburzeń dyssocjalnych. Mimo to we współczesnych klasyfikacjach nie znajdziemy zaburzenia nazywanego w ten sposób.

Psychopaci zostali wykreowani w dużej mierze przez media jako mordercy i sadyści. I co prawda wielu morderców i przestępców to psychopaci, jednak psychopatą są także tzw. zwykli ludzie. Wielu psychopatów to osoby nierzadko zajmujące wysokie stanowiska i świetnie radzące sobie w życiu. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-12T030805.463.png

Po tych cechach poznasz osobę z zaburzeniami borderline. Ekspert tłumaczy Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

Tak zachowują się psychopaci

 

  • Psychopaci lubią mówić w czasie przeszłym. Okazuje się, że w porównaniu ze zdrowymi psychicznie osobami częściej mówią w ten sposób.
  • Psychopaci są silnie skoncentrowani na potrzebach materialnych. Podczas rozmów z nimi można zauważyć, że nie poruszają (lub bardzo rzadko) tematów dotyczących potrzeb emocjonalnych, duchowych czy społecznych.
  • Według specjalistów psychopatę zdradza częste używanie kategorycznych słów np. nigdy, zawsze. Osoby te są sztywne psychicznie i mają tendencję do uogólniania. Ponadto wspomniane uogólnianie jest charakterystycznym zachowaniem wśród osób z zaburzeniami osobowości i innymi zaburzeniami psychicznymi.
  • Psychopaci lubią dużo mówić. Podczas opowiadania swoich historii często przedstawiają siebie jako silnych i niewrażliwych. Ludzie ci nie chcą pokazać, że czegoś się boją.
  • Wypowiedzi psychopatów pozbawione są często spójności. W dużej mierze zależy to od odczuwanego poziomu lęku. Osoby z tego rodzaju zaburzeniami mają problem z płynną mową.
  • Wypowiedzi psychopatów są ubogie w słowa związane z emocjami. Szczególnie nie używają słów kojarzących się ze strachem.

Psychopaci to osoby pozbawione empatii, notoryczni kłamcy i manipulanci. Nie odczuwają poczucia winy i mają trudności np. z utrzymaniem związku. Często brakuje im cierpliwości i szybko wpadają w złość.

Jak postępować z psychopatą?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od stopnia zaburzenia. Wobec tego rodzaju osób należy przede wszystkim zachowywać się naturalnie i rozmawiać tak, jak z każdym innym człowiekiem. 

Każdy psychopata jest indywidualnym przypadkiem. Dobrze jest obserwować schemat postępowania takiej osoby i reagować tylko wtedy, gdy człowiek ten stanowi zagrożenie – zarówno dla nas, jak i dla innych osób.

Polecane