Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Lekarz mówi, co zaburza pomiar
Fot. Canva

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Lekarz mówi, co zaburza pomiar

3 sierpnia 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych, którą można rozpoznać samemu w domu - ważne, aby regularnie wykonywać pomiary ciśnienia, zapisywać je w dzienniczku, a następnie wyniki pokazać lekarzowi. Tylko w ten sposób można w porę wykryć chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak nie wszystkie pomiary są sobie równe - lekarz radzi, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie, aby nie fałszować wyników!

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą , charakteryzującą się utrzymywaniem podwyższonych wartości ciśnienia skurczowego (powyżej 139 mm Hg) lub rozkurczowego (powyżej 89 mm Hg). Prawidłowe wartości ciśnienia nie powinny przekraczać 120/80 mm Hg (ciśnienie skurczowe powinno wynosić między 120-129 mm Hg i rozkurczowe - 80-84 mm Hg), ale jest to zależne od wieku. Na nadciśnienie tętnicze cierpi prawie co trzeci dorosły Polak. Chorobę można wykryć samemu, chociaż najczęściej wykrywana jest podczas rutynowych badań w gabinecie lekarskim.

- Nowe normy ciśnienia tętniczego przygotowane wspólnie przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego różnią się w zależności od grupy wiekowej. Dla osób do 65 r. ż. ciśnienie nie powinno przekraczać 129/79 mmHg, dla osób powyżej 65 r. ż. progi te są nieco wyższe – 139/79 mmHg, natomiast dla najstarszych seniorów od 80 r. ż. górna granica wynosi 149/79 mmHg - mówi doktor Łukasz Samoliński z I Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jeśli ciśnienie jest podwyższone nieznacznie to w pierwszej kolejności podejmowane są próby obniżenia go poprzez odpowiednią dietę i ruch - jednym słowem zmianę trybu życia. Jednak gdy takie leczenie nie przynosi efektów - wdrażana jest farmakoterapia. Co ważne, leki powinny być przyjmowane stale, a samo leczenie jest przewlekłe. Nie można odstawiać leków przy uzyskaniu prawidłowych wartości ciśnienia.

Ciąża a kot w domu. Czym jest toksoplazma i jak uniknąć zarażenia? Behawiorysta wyjaśnia
Zakazana roślina w polskich ogrodach. Zapłacisz nawet milion zł kary

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

- Ciśnienie tętnicze może się wahać w zależności od poziomu pobudzenia, w jakim organizm się znajduje. Jako iż wizyta u lekarza często związana jest z pewnym stresem, to obserwujemy zjawisko nazywane „ efektem białego fartucha ”. Polega ono na odnotowywaniu podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim przy prawidłowych pomiarach domowych. Takie zjawisko nie jest groźne i nie wymaga wdrażania leczenia - mówi w wywiadzie z nami doktor Łukasz Samoliński z I Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Idealny pomiar to taki, który został wykonany po kilkuminutowym odpoczynku i wyciszeniu. Wykonujemy go w pozycji siedzącej, umieszczając mankiet na ramieniu, ramię musi być podparte na wysokości serca. Pomiaru dokonujemy na obydwu ramionach i za wiążącą uznajemy wyższą wartość. Ciśnienie należy mierzyć cyklicznie , najlepiej o stałych porach dnia. Źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze po pierwsze jest istotnym czynnikiem ryzyka zawału serca, a po drugie w dłuższej perspektywie prowadzi do charakterystycznej przebudowy serca, co może rozwinąć niewydolności serca - ostrzega.

Całość wywiadu z lekarzem: Profilaktyka chorób serca. Lekarz radzi, jak zadbać o kondycję serca

Objawy nadciśnienia tętniczego

Do objawów nadciśnienia tętniczego zaliczamy:

  • bóle, zawroty głowy;
  • problemy ze snem, czasem bezsenność;
  • uczucie zmęczenia, w tym łatwe męczenie się przy wysiłku;
  • zaczerwienienie szyi i klatki piersiowej;
  • kołatanie serca;
  • ucisk w okolicy zamostkowej;
  • duszność;
  • nadmierną potliwość.

Czytaj też:

Taylor Swift otworzyła się na temat śmiertelnej choroby. Gwiazda przeżyła trudne chwile

Fala zakażeń COVID-19 po koncercie Taylor Swift. Fani z Polski powinni uważać

Na gali Grammy pojawiła się nieuleczalnie chora Celine Dione. „Dziękuję wam wszystkim”

Przy tych chorobach należy się 21 dodatkowych dni urlopu. Większość chorych o tym nie wie
Piosenki Taylor Swift mogą uratować życie. Te utwory gwiazdy mają właściwe tempo resuscytacji
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko