Jeśli Ty lub Twój partner chrapiecie regularnie, możecie cierpieć z powodu nieprzespanych nocy i zastanawiać się, co zrobić, żeby się wyspać.To marne pocieszenie, ale nie jesteście z tym problemem sami – z danych naukowych wynikach, że chrapie prawie połowa dorosłych w wieku od 30 do 60 lat. Jak uporać się z tą dolegliwością i pokonać chrapanie?Chrapanie to dźwięk, który powstaje, gdy drogi oddechowe są częściowo zablokowane, a powietrze nie może przez nie swobodnie przepływać. Tkanki w górnych drogach oddechowych stykają się ze sobą wówczas, tworząc charakterystyczne wibracje. Jeśli chrapanie pojawia się okazjonalnie, nie jest to powód do niepokoju, ale jeśli jest głośne i pojawia się codziennie, warto coś z tym zrobić.Oto kilka porad, które mogą pomóc Ci w zwyciężeniu chrapania oraz wskazówki, jakie zabiegi wykonać, gdy operacja będzie niezbędna.
Bezsenność to najczęściej występujący problem, wynikający z różnych czynników. Zaburzenia snu przekładają się na cały organizm, powodując nie tylko zmęczenie, ale przyczyniając się do rozwoju groźnych chorób. Jak poradzić sobie z bezsennością?
Problemy ze snem mogą dotyczyć nawet 50 proc. Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia zalicza bezsenność do chorób cywilizacyjnych takich jak depresja, cukrzyca i choroby serca. Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna – z bezsenności można się wyleczyć. Jak więc zasypiać szybciej?Jedną z metod ułatwiających zasypianie jest metoda 4:2:4 lub technika 4-7-8. Na czym dokładnie polegają?
Wiosna w rozkwicie! Większość z nas oczekuje jej z niecierpliwością, jednak wiele osób na przełomie lutego i marca doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak osłabienie, przemęczenie i obniżenie nastroju. Jest to skutek przesilenia wiosennego, czyli syndromu zmęczenia wiosennego.
Bezsenność definiujemy, jako czas zasypiania powyżej 45 minut. Zaburzenia snu mogą powodować problemy z koncentracją i co gorsza, zwiększają ryzyko wypadków drogowych. Jeśli borykamy się z bezsennością, warto przyjrzeć się naszym codziennym nawykom i zwrócić uwagę na to, co jemy na kolację.
Brakuje Ci energii, czujesz się senny i drażliwy? Być może to sygnały ostrzegawcze, że spożywasz zbyt dużo cukru. Wysoki poziom cukru (glukozy) we krwi to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegających przed rozwojem stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy. Jak rozpoznać, że ten problem dotyczy akurat nas?
Dzielimy się na dwie grupy: “skarpeciarze”, którzy nie wyobrażają sobie pójścia do łóżka bez odziania się w skarpetki oraz osoby preferujące spanie z gołymi stopami. A co radzą eksperci? Lepiej spać w skarpetkach czy bez?
Borykasz się z bezsennością? Koniecznie sprawdź, jakie dźwięki pomagają szybko zasnąć. Przedstawiamy wyniki badań amerykańskiej ekspertki od snu, Hannah Shore.Bezsenność to zaburzenie snu. Objawami bezsenności są: trudności z zasypianiem, budzenie się w ciągu nocy i problemy z ponownym zaśnięciem. W ciągu dnia są zmęczeni, mogą być rozdrażnieni lub przygnębieni. Bezsenność może powodować problemy z koncentracją i zwiększać ilość wypadków drogowych. Bezsenność definiujemy, jako czas zasypiania powyżej 45 minut.