Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Piosenki Taylor Swift mogą uratować życie. Te utwory gwiazdy mają właściwe tempo resuscytacji
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 03.08.2024 07:25

Piosenki Taylor Swift mogą uratować życie. Te utwory gwiazdy mają właściwe tempo resuscytacji

Taylor Swift, muzyka, piosenki
Fot. Freepic/ East News//ANDRE DIAS

Taylor Swift ma wpływ na wiele spraw, również na zdrowie ludzi. Niedawno głośno było o tym, że popularność amerykańskiej artystki pozytywnie przełożyła się na problemy osób z zaburzeniami odżywiania. Teraz lekarze z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego uważają, że piosenki 34-letniej gwiazdy mogą uratować życie. O co konkretnie chodzi?

Piosenki Taylor Swift mogą uratować życie

Taylor Swift spotka się z polskimi fanami przez najbliższe trzy dni w Warszawie. Amerykańska gwiazda jest światowym fenomenem i jak się okazuje ma wpływ na gro spraw. I nie chodzi tylko o społeczeństwo czy politykę. Taylor ma wpływ na zdrowie ludzi. Sama zainteresowana przeszła anoreksję, o której już nie raz opowiadała.

Teraz się okazuje, piosenki Taylor mogą uratować ludzkie życie. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej w ramach pierwszej pomocy bardzo ważne jest to, by utrzymać właściwe tempo uciśnięć klatki piersiowej. Powinno ono wynosić od 100 do 120 uderzeń na minutę. Z kolei stosunek uciśnięć klatki piersiowej do oddechów wynosi 30:2, a skuteczne uciskanie powinno odbywać się na głębokość między 5 a 6 cm w objętości klatki piersiowej.

Przez lata odpowiednie tempo miała piosenka Bee Gees

Organizacje związane z ochroną zdrowia podkreślają, że najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego tempa resuscytacji jest nic innego, jak śledzenie rytmu jednej z naszych ulubionych piosenek.

Przez lata jednym z najpopularniejszych rekomendowanych utworów do tego celu było “Stayin Alive” Bee Gees, cechujący się tempem 104 uderzeń na minutę. Idole się jednak zmieniają i w związku z ogromną popularnością Taylor Swift Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne opublikowało zestawienie utworów artystki, które doskonale sprawdzą się jako metronom .

Które utwory Taylor będą dobre do przeprowadzania resuscytacji?

Jak się okazuje, do piosenek o rekomendowanym do przeprowadzania resuscytacji amerykańscy lekarze zaliczyli m.in. “Love Story” posiadające 119 uderzeń na minutę, “Sparks Fly” (117), Clean", “22”, “Fearless” - mające tempo 104, ale również tytułowy utwór z najnowszej płyty, The Tortured Poets Department).

Z kolei medycy z australijskiego szpitala uniwersyteckiego Monash Victorian Heart Hospital postanowili stworzyć specjalną playlistę piosenek 34-letniej gwiazdy o tempie korzystnym do wykonywania ręcznych ucisków przy resuscytacji

Czytaj też:

Taylor Swift otworzyła się na temat śmiertelnej choroby. Gwiazda przeżyła trudne chwile

Fala zakażeń COVID-19 po koncercie Taylor Swift. Fani z Polski powinni uważać

Na gali Grammy pojawiła się nieuleczalnie chora Celine Dione. „Dziękuję wam wszystkim”

 

Po tym poznasz, że możesz mieć tętniaka. Ten objaw pojawia się na twarzy
Tętniak, choroba
 Tętniak to patologiczne poszerzenie naczynia tętniczego, które jest niezwykle niebezpieczne. W znaczącym stopniu odpowiada za powstanie samoistnych krwawień wewnątrzczaszkowych. I choć choroba jest zazwyczaj bezobjawowa, to warto przyjrzeć się swojemu ciału, bo możemy z niego wiele wyczytać. Ten objaw tętniaka mózgu pojawia się na twarzy.Tętniaki mózgu najczęściej rozpoznaje się u osób między 20. a 60. rokiem życia, ale średni wiek postawienia diagnozy wynosi 45 lat. Ze schorzeniem tym częściej borykają się kobiety, niż mężczyźni. W wielu przypadkach nie można im zapobiec, jednak osoby obciążone genetycznie powinny korzystać z przesiewowych badań obrazowych, co pozwoli na wczesne wykrycie choroby i zapobiegnięcie najgorszemu. 
Czytaj dalej
Siedmiokrotnie wzrosła liczba przypadków kiły. Jedna grupa szczególnie zagrożona
Kiła, choroba, choroby weneryczne
Choroby przenoszone drogą płciową kojarzone są z młodymi osobami w okresie rozrodczym. Jak się jednak okazuje, jest inna grupa, która jest o wiele bardziej narażona na HIV. Są to kobiety po menopauzie.Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom podkreśla, że w okresie od 2010 do 2023 roku diagnozowano wiele kobiet w wieku powyżej 65 roku życia. Liczba przypadków chlamydii wzrosła trzykrotnie, rzeżączki pięciokrotnie, natomiast  kiły aż siedmiokrotnie. Ustalono, że kobiety powyżej 50. roku życia są także bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV, niż młodsze panie.
Czytaj dalej