Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Na gali Grammy pojawiła się nieuleczalnie chora Celine Dione. „Dziękuję wam wszystkim”
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.02.2024 17:35

Na gali Grammy pojawiła się nieuleczalnie chora Celine Dione. „Dziękuję wam wszystkim”

Celine Dione
Celine Dione fot. Samir Hussein/Redferns

Podczas niedzielnej ceremonii wręczenia nagród Grammy pojawiła się Celine Dione – to pierwsze publiczne wystąpienie artystki od listopada 2023 r. Celine Dione wręczyła nagrodę Taylor Swift i podziękowała gościom. Artystka jest nieuleczalnie chora. Tę chorobę mają dwie osoby ma milion. 


 

Celine Dione zaskoczyła fanów

Podczas niedzielnej ceremonii wręczenia nagród Grammy prezenterką była Celine Dione. Dla zebranej publiczności było to ogromnym zaskoczeniem. Gwiazda estrady wręczyła statuetkę Taylor Swift za najlepszy album roku.

„Dziękuje wam wszystkim. Kocham was. Jestem niesamowicie szczęśliwa, że mogę tu być i mówię to absolutnie szczerze, z głębi serca” – powiedziała wokalistka publiczności. Została nagrodzona owacjami na stojąco.

Aktywność sceniczna Dione od pewnego czasu jest o wiele mniejsza. Jej ostatnie publiczne wystąpienie odbyło się w listopadzie zeszłego roku. W czerwcu 2023 r. w mediach pojawiły się informacje, że kanadyjska piosenkarka by może nigdy już nie zaśpiewa.

Projekt bez nazwy - 2024-02-05T171705.881.png

Nowe informacje o chorobie Celine Dion. Jak objawia się ta nieuleczalna choroba? Shannen Doherty: "Nie chcę umierać". Aktorka walczy z rakiem od lat

Na co choruje Celine Dione?

Pod koniec 2022 r. Dione wyznała, że jest ciężko chora. Zdiagnozowano u niej zespół Moerscha-Woltmanna, nazywany również zespołem sztywności uogólnionej lub syndromem sztywnego człowieka. Jest to ciężka i rzadko występująca choroba o podłożu autoimmunologicznym, której etiologia nie jest znana.

Najbardziej charakterystycznymi objawami schorzenia są:

  • skurcze mięśniowe,
  • zmienna, postępująca sztywność mięśni i stawów,
  • odczuwanie dolegliwości bólowych w dole pleców,
  • sztywność ramion, szyi i bioder,
  • ból i sztywność nóg,
  • sztywność chodu,
  • zgarbiona postawa z powodu nasilenia kifozy piersiowej,
  • spazmatyczna reakcja na głośne i hałaśliwe dźwięki,
  • szybka utrata masy ciała z powodu spazmów

Szacunkowo na zespół Moerscha-Woltmanna chorują dwie osoby na milion.

Leku na tę chorobę nie wynaleziono

Zespół Moerscha-Woltmanna uznawany jest za chorobę nieuleczalną. Postępowanie w głównej mierze opiera się na przeciwdziałaniu chorobie. Stosuje się beznodiazepiny np. diazepam i klonazepam. Dzięki nim łatwiej zmniejszyć ból i uczucie sztywności pojawiające się podczas epizodów choroby. W leczeniu wykorzystuje się też baklofen.

Oprócz wspomnianych środków farmakologicznych w leczeniu stosowana jest terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych, plazmafereza, kortykosteroidy i farmaceutyki o działaniu immunosupresyjnym.

Ważną rolę odgrywa też rehabilitacja ruchowa, polegająca głównie na działaniach nieinwazyjnych np. z wykorzystaniem ciepłej wody, rozluźniającej mięśnie.

źródło: PAP.pl, DOZ.pl

Polecane