Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę
Pierwsze objawy demencji zazwyczaj dają o sobie znać po 60. roku życia. Wbrew pozorom nie jest to jednak objaw starzenia się, a schorzenie mózgu. Jak je rozpoznać oraz czy istnieje sposób, który pozwoli je opóźnić, albo zupełnie wyeliminować?
Demencja starcza – kto jest w grupie ryzyka?
Niektórzy uważają, że otępienie, które towarzyszy osobom starszym , to nie schorzenie, a konsekwencja wieku. Nic bardziej mylnego, bowiem w ten właśnie sposób objawia się demencja . Osoby nią dotknięte mają problem z codziennym funkcjonowaniem. Rzadko kiedy objawia się u osób młodszych, co jednak nie jest całkowicie wykluczone.
Powstałe w tkance mózgowej zmiany mogą mieć charakter degeneracyjny, zanikowy i zwyrodnieniowy. Należy jednak zaznaczyć, że demencję wywołują również zmiany związane z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak: choroba Alzheimera , choroba Parkinsona, choroba Picka, pląsawica Huntingtona i otępienie z ciałami Lewy’ego. Większe ryzyko, na jej wystąpienie pojawia się u osób zmagających się z chorobami wątroby, tarczycy oraz niedoborami pokarmowymi.
Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji?
W wielu przypadkach pierwsze objawy demencji pozostają niezauważone lub pomijane. Osoby nią dotknięte mają problemy z zapamiętywaniem, poprawnym nazywaniem znanych im członków rodziny, częściej gubią swoje rzeczy i są roztargnione. Bywa również, że powtarzają wykonywane czynności, bywają smutne, złe albo obojętne na otaczającą je rzeczywistość.
- Notoryczne gubienie rzeczy osobistych, trudność w przypomnieniu lokalizacji zostawionego auta czy kluczyków, czyli zaburzenia pamięci „świeżej” powinny budzić nasz niepokój, jeśli do tej pory zdarzało się to jedynie sporadycznie, a teraz zaczęło być rutyną. Z uwagi na małą „inwazyjność” badań pamięci, powinniśmy zwracać uwagę na tego typu zdarzenia i wzrost ich częstotliwości na wizytach u lekarza POZ, zwłaszcza po 50-tym roku życia. Głównym powodem zaniedbania tego zagadnienia jest fakt, że problem początkowo dotyczy „małych” kwestii jak klucze czy pilot od telewizora i dlatego bywa bagatelizowany - wyjaśnia lek. Mateusz Gajda
Oprócz tego u osoby z początkiem demencji dobrze znający ją bliscy na pewno zauważą:
- wahania nastroju;
- unikanie przebywania w towarzystwie i chęci odizolowania;
- zmianę osobowości;
- problem z określaniem czasu i miejsca;
- utratę dotychczasowych zainteresowań;
- zaburzenia i brak snu.

Czy demencję da się wyleczyć?
Demencja jest nieuleczalna , zatem nie ma możliwości zniwelowania lub całkowitego cofnięcia zmian, które już zaszły w mózgu. Leczenie polega jedynie na łagodzeniu jej objawów. W tym celu pacjent przyjmuje zalecone przez specjalistę środki.
W walce z demencją ważną rolę odgrywa również konsultacja psychologiczna i psychiatryczna. Nie można lekceważyć także badań przesiewowych. Oprócz tego dodatkowy sposobem leczenia są ćwiczenia mające wpływ na umysł. Zaleca się rozwiązywanie krzyżówek, grę w szachy i gry planszowe oraz łamigłówki.
Zobacz też:
Robią ci się zajady? To może być brak tej witaminy
W tych miejscach najłatwiej jest spotkać kleszcza. Biolog ostrzega
Szczupły człowiek też może być otyły. Lekarz wyjaśnia jak to możliwe