Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Skurcze mięśni, "ręka położnika". Lekarz wymienia, jak może objawiać się tężyczka
Marta Uler
Marta Uler 18.07.2024 12:35

Skurcze mięśni, "ręka położnika". Lekarz wymienia, jak może objawiać się tężyczka

Jak objawia się tężyczka?
Fot. Canva/instagram.com/doktor.endo/

Głównymi symptomami tej choroby są niekontrolowane skurcze i drżenia mięśni, ale chorzy mogą także skarżyć się na bóle głowy, a bywa, że mdleją lub mają ataki paniki. Postawienie diagnozy nie jest proste w przypadku tej jednostki, ponieważ takie objawy mogą być przypisywane różnym schorzeniom.

Jest jednak coś bardzo charakterystycznego w tężyczce, co można określić jako "rękę położnika". Jak wygląda ten objaw, wyjaśnia lekarz endokrynolog.

Czym jest tężyczka?

Tężyczka to stan patologiczny charakteryzujący się nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową, co prowadzi do mimowolnych skurczów mięśni. Skurcze te mogą być bolesne i dotyczyć różnych partii ciała, w tym twarzy, kończyn i tułowia, oraz trwać różnie długo. Tężyczka może występować zarówno jako stan przewlekły, jak i epizodyczny, zależnie od przyczyny.

Tężyczka występuje głównie u młodych ludzi, zwykle kobiet, między okresem dojrzewania a 30. r.ż., które zgłaszają do lekarza niespecyficzne dolegliwości, w tym występowanie napadów lęku.

Wyróżnia się dwa rodzaje tężyczki:

  • tężyczka jawna – która wynika z wtórnego niedoboru wapnia, tzw. hipokalcemiczna. Hipoklcemię wywołuje nieprawidłowy poziom hormonów, zwykle parathormonu (PTH). Tężyczkę jawną rozpoznaje się przeważnie u osób po operacji tarczycy, lub po radioterapii w okolicach szyi, u osób, u których zachodzą procesy chorobowe prowadzące do destrukcji przytarczyc oraz w innych chorobach, w których przebiegu dochodzi do zmniejszenia stężenia wapnia we krwi.
  • tężyczka utajona – która występuje częściej, ale jest trudniejsza do rozpoznania, ze względu na brak typowych objawów. Zwykle wykrywana przypadkowo u osób ogólnie, czy pozornie, zdrowych lub skarżących się na nietypowe dolegliwości ze strony różnych narządów. Ten rodzaj tężyczki nazywany jest też spazmofilią lub tężyczką hiperwentylacyjną, ponieważ chory podczas ataku paniki spowodowanego nagłym wystąpieniem objawów zaczyna szybko i głęboko oddychać.
Suplementy nie są nam potrzebne! Lekarz wskazuje tylko jeden wyjątek Kosztuje niecałe 20 zł, pomoże zlikwidować pajączki i nie tylko. Ta maść jest hitem

Jakie objawy mogą być związane z tężyczką?

Objawy tężyczki mogą być bardzo różnorodne, ale zwykle są to:

  • mrowienia, głównie wokół ust i w opuszkach palców rąk,
  • bolesne skurcze mięśniowe,
  • światłowstręt, podwójne widzenie,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • bóle głowy, migreny,
  • utrata przytomności, często z drgawkami, co bywa mylone z atakiem padaczkowym.

Bardzo charakterystycznym objawem tężyczki jest tzw. "ręka położnika". Jest to maksymalne zgięcie wszystkich stawów 4. i 5. palca, przy jednoczesnym wyproście kciuka, palca wskazującego i środkowego. Opisuje to endokrynolog, dr nauk med. Maciej Jędrzejowski:

"Tężyczka to mimowolny skurcz dużych grup mięśniowych. Zazwyczaj występuje typowe ustawienie kończyn górnych w postaci, tzw. 'ręki położnika', może występować skurcz łydek i innych mięśni" – mówi lekarz. "Czasami występują tzw. równoważniki tężyczki, w postaci mrowień, drętwień wokół ust, drętwienia i wykręcania palców".

Doktor Jędrzejowski wyjaśnia także, dlaczego w ogóle dochodzi do wystąpienia tężyczki: "Tężyczka związana jest ze spadkiem stężenia wapnia. Możliwe jest także wywołanie napadów tężyczkowych przez inne zaburzenia elektrolitowe. Stężenie wapnia utrzymywane jest przez organizm na bardzo stabilnym poziomie i sytuacje, gdy dochodzi do spadku wapnia całkowitego, są naprawdę rzadkie. Dużo częściej może dochodzić do spadków wapnia zjonizowanego".

Tężyczka – leczenie

Pacjentowi ze stwierdzoną tężyczką należy podnieść stężenia wapnia w surowicy krwi i utrzymywać go na stałam poziomie. W ten sposób można uniknąć ostrych objawów, a także poważnych powikłań. Jeżeli razem z niskim poziomem wapnia współistnieje także zmniejszone stężenie magnezu i potasu, również zaleca się odpowiednie preparaty. W przypadku niedoboru witaminy D zaleca się jej suplementację, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Co robić w przypadku wystąpienia napadu tężyczki? Gdyby doszło do skurczu krtani, a co za tym idzie, do zaburzeń oddychania, jest to sytuacja zagrażająca życiu i wymagająca natychmiastowej pomocy lekarskiej. Wezwanie zespołu ratunkowego niezbędne może być także, gdy pacjent dozna zaburzeń świadomości, mowy, pamięci, niedowładów, drgawek, czy silnego bólu głowy.

Zobacz także:

Niedobór wapnia poznasz po ustach. Zwróć uwagę na ten szczegół

Wapń - objawy niedoboru i nadmiaru w organizmie

Ta kasza to źródło białka, magnezu i żelaza. Sprawdź, co możesz przygotować z niej w kuchni