Pierwsze objawy demencji zazwyczaj dają o sobie znać po 60. roku życia. Wbrew pozorom nie jest to jednak objaw starzenia się, a schorzenie mózgu. Jak je rozpoznać oraz czy istnieje sposób, który pozwoli je opóźnić, albo zupełnie wyeliminować?
Wielu emerytów z utęsknieniem czeka na emeryturę. Okazuje się, że listopadowa wypłata może nastąpić dużo wcześniej, bo jeszcze w październiku. Niestety, nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na szybszy zastrzyk gotówki. Kto dostanie emeryturę szybciej, a kto będzie musiał poczekać? Odpowiadamy.
Umieranie to nie zawsze tylko jedna krótka chwila. Czasem jest to cały proces, który może trwać kilka dni, a nawet tygodni. To niezwykle trudny czas – zarówno dla osoby chorej, jak i jej bliskich. Oto objawy zbliżającej się śmierci, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Po czym poznać, że śmierć jest blisko? Warto to wiedzieć, by móc zapewnić bliskiej osobie godne odejście w jak najbardziej komfortowych warunkach. Te sygnały wysyła organizm, by poinformować, że koniec jest nieuchronny. Oto pięć objawów, które wskazują, że śmierć nadchodzi.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zabrała głos w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Twardo zadeklarowała, że podczas kadencji tego rządu nic się w tej kwestii nie zmieni. Wielu emerytów może więc spać spokojnie.Nie brakowało pogłosek, że obecny rząd zmieni wiek emerytalny. Po wyborach wiele osób nie mogło zmrużyć przez to oka. Sytuacja nareszcie stała się jasna – pojawiła się jasna deklaracja. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że rząd Donalda Tuska ma inny pomysł.
Renta wdowia to świadczenie, z którego może skorzystać nawet dwa miliony seniorów. Niestety, niektórzy zostaną pozostawieni sami sobie – bez partnera i bez pieniędzy. Komu przysługuje renta wdowia i ile wynosi? Odpowiadamy.W piątek 9 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów Ustawy o emeryturach i rentach. Nie zacznie ona jednak obowiązywać jeszcze w tym roku, a dopiero 1 stycznia 2025 roku. Decyzja tłumaczona jest przez organy władzy czasem potrzebnym do przygotowania się do wypłat należnych osobom, które straciły bliskich.
Na czternastą emeryturę czeka wielu polskich seniorów, jednak nie trafi ona do wszystkich. Tylko wybrani, które spełnią dane kryteria, będą mogli liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki. Kto nie dostanie czternastej emerytury? Te grupy seniorów będą musiały obejść się smakiem.Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ sytuacja finansowa seniorów w Polsce jest ciężka. Wielu z nich zmaga się z poważnymi chorobami i potrzebuje pieniędzy na rehabilitację, wizyty u specjalistów i leki. Niektórzy nie ukrywają, że dodatkowe pieniądze przeznaczą na leczenie.Mnóstwo seniorów w Polsce choruje na nadciśnienie, ma problemy z poruszaniem i pamięcią – leczenie tych dolegliwości wymaga częstych wizyt u lekarza i pieniędzy, a kiedy tych ostatnich brakuje, a zdrowie podupada, łatwo popaść w depresję. O tym, jak pomóc seniorom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, wykazujących objawy depresji, opowiada w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra z NZOZ Centrum Terapii DIALOG.
Tajemnicą nie jest, że bardzo często to seniorzy są w grupie ryzyka rozmaitych chorób. Tak dzieje się również w przypadku półpaśca i występującej po nim neuralgii popółpaścowej. Okazuje się, że na to schorzenie jest dostępna szczepionka, jednak nie dla wszystkich jest refundowana. Kwota, jaką trzeba za nią zapłacić, dla wielu jest nie do przejścia.
Śmierć osoby bliskiej to dla każdego z nas trudna sytuacja. Nie można jednak pozwolić na to, by kierowały nami emocje. Ważne są spokój i opanowanie, ponieważ w tak niełatwej chwili musimy podjąć dużo decyzji i załatwić wiele spraw. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli bliski zmarł w domu.Strata członka rodziny to niewyobrażalna tragedia, z którą czy chcemy, czy nie, będziemy musieli się zmierzyć. Na całym świecie istnieją przeróżne przesądy związane ze śmiercią. I choć coraz rzadziej są traktowane poważnie, to w niektórych domach wciąż nie wykonuje się pewnych czynności. Podpowiadamy, jakich przesądów związanych ze śmiercią i pogrzebem należy unikać.
– Popatrzcie na mnie. 50 lat walczyłam o życie chorych na nowotwory dzieci, wkrótce świętuję 50 rocznicę ślubu, skończyłam 73 lata i wciąż biegam – mówi prof. Alicja Chybicka. Przez lata kierowała „Przylądkiem nadziei”, znaną nie tylko w Polsce kliniką hematologii we Wrocławiu, dziś jest posłanką. I dzieli się swoimi patentami na to, jak żyć.Na stałe mieszka we Wrocławiu. Ma trójkę dzieci i szóstkę wnucząt. Pierwsze i drugie wejście na Kilimandżaro zaliczyła po sześćdziesiątych urodzinach. Tak jak i maraton. Ciągle w biegu, więc nic dziwnego, że na konferencję „Healtyhy ageing. Długie życie w dobrym zdrowiu”, która trwała prawie trzy godziny, prof. Alicja Chybicka wpadła tylko na chwilę. Nim wyszła, (przepraszając wszystkich, że nie może być do końca, ale spieszy się do Wrocławia oddalonego o 350 km), podzieliła się dekalogiem, który stworzyła z myślą o seniorach.A że ma 73 lata, powstał na bazie jej doświadczeń i tego, jak sama żyje. Tak naprawdę te 10 przykazań warto stosować w każdym wieku, nie tylko będąc emerytem. Oto one: