Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > W tych miejscach najłatwiej jest spotkać kleszcza. Biolog ostrzega
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 18.07.2024 09:48

W tych miejscach najłatwiej jest spotkać kleszcza. Biolog ostrzega

Kleszcze, borelioza
Fot. Pixabay/Erik_Karits

Lato jest czasem, w którym trzeba uważać na kleszcze. Są takie miejsca, gdzie trzeba szczególnie zachować ostrożność, zwłaszcza że w wakacje bardzo długo przebywamy na świeżym powietrzu.

Biolog prof. Jerzy Michalik z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu cytowany przez PAP tłumaczy, na jakie miejsca trzeba szczególnie uważać. 

Kleszcze przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu

Co roku kleszcze budzą postrach i nic dziwnego. W końcu przenoszą takie choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, powodujące mnóstwo komplikacji zdrowotnych. Wiele osób obawia się kontaktu z kleszczem i za wszelką cenę unika miejsc, w których kleszcze lubią przebywać.

–"Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) jest gatunkiem wilgociolubnym, dla którego optymalna wilgotność względna powietrza wynosi 75 proc. Dlatego latem, podczas upalnych miesięcy z niskimi opadami, jego metabolizm ulega zahamowaniu a aktywność w poszukiwaniu żywicieli spada prawie do zera" wyjaśnia biolog prof. Jerzy Michalik z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu cytowany przez PAP.

Kleszcze lubią nie tylko lasy
Fot. Pixabay
Prawie 1800 zł! Tyle wynosi renta alkoholowa. Czy każdy uzależniony może ją otrzymać? Te produkty mają najgorszy wpływ na cholesterol. Lekarz radzi, czego unikać

"Lepsze warunki przetrwania zapewniają kleszczom lasy liściaste"

Takie właśnie warunki powodują, że liczebność kleszczy spada, a dotyczy to przede wszystkim borów sosnowych, gdzie słońce powoduje łatwe wysychanie warstwy ściółki. Jak podkreśla biolog, w związku z tym, że kleszcze lubią wilgoć, łatwiej spotkać je w innych lasach.

“Zdecydowanie lepsze warunki przetrwania zapewniają kleszczom lasy liściaste i mieszane z bogatym podszytem, gdzie jest duży opad ściółki, a liście drzew zacieniają dno lasu zmniejszając parowanie i w efekcie wzrasta wilgotność powietrza. Dlatego wypoczynek wakacyjny w lasach liściastych i mieszanych znacząco zwiększa ryzyko kontaktu z kleszczem w porównaniu z drzewostanami iglastymi” - wyjaśnia ekspert.

Kleszcze występują nie tylko w lasach

Jerzy Michalik wyjaśnia, że kleszcze znajdują się na powierzchniach leśnych, gdzie jest duża ilość rozkładającego się drewna. Chodzi o kłody, pnie, czy gałęzie.

“W próchniejącym drewnie i pod korą gromadzi się więcej wilgoci, która pozwala kleszczom przetrwać upalne bezdeszczowe dni. Dlatego poza zbieraniem jagód i grzybów, do najbardziej ryzykownych zachowań nasilających kontakt z kleszczami należą: siadanie na kłodach i pniakach oraz zbieranie gałęzi na ognisko ” wyjaśnia  biolog.

Jerzy Michalik zdradza też, że na kleszcze można natknąć się również na zacienionych parkingach leśnych oraz polanach w środku lasów. Michalik przypomina również, że kleszcze nie chodzą po drzewach, ale też nie spadają z gałęzi. Swoje ofiary wynajdują na dnie lasu. Jak się okazuje, samice kleszczy mogą wspiąć się najwyżej do wysokości kolan. Najczęściej atakują ludzi nimfy kleszczy. Bytują one w ściółce, ale również niskiej roślinności. To, co je wyróżnia, to niewielki rozmiar, w związku z czym nietrudno o to, by je przeoczyć.

Czytaj też:

Borelioza często bywa błędnie rozpoznawana. Lekarze przepisują antybiotyki na "wszelki wypadek"

Naturalne preparaty na kleszcze i komary – czy rzeczywiście działają?

Nimfa kleszcza - dlaczego jest bardzo niebezpieczna i jak ją rozpoznać?