Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Jesteś wrażliwy na zmiany pogody? Lekarz mówi, jak sobie z tym radzić
Fot. Canva/tiktok.com/@doktor_michal

Jesteś wrażliwy na zmiany pogody? Lekarz mówi, jak sobie z tym radzić

10 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Kiedy znienacka zmienia się pogoda, niektóre osoby mogą odczuwać szereg dolegliwości, choć meteopatia nie jest chorobą. Bóle głowy, senność, bóle stawów, spadek energii, znaczne obniżenie nastroju, to tylko niektóre z objawów, jakie może wymienić meteopata.

Czy można sobie z tym jakoś radzić? Meteopaci często sięgają po kawę lub przeciwnie – kiedy gorzej się czują, właśnie z niej rezygnują, bo to kwestia indywidualna. Natomiast jeśli dolegliwości są intensywne, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak pogoda na nas wpływa?

Gdy przez dłuższy czas jest zimno i nagle słupek rtęci podskakuje w górę, lub przeciwnie – po wielu ciepłych dniach nadciąga burza i następuje gwałtowne załamanie pogody, niektórzy ludzie mogą „czuć to w kościach”, jak to się mówi. Te osoby to meteopaci .

Meteopatia, czyli wrażliwość na zmiany pogody, to zjawisko, w którym warunki atmosferyczne wpływają na samopoczucie fizyczne i psychiczne danej osoby. Meteopaci reagują na zmiany pogody, w tym ciśnienia, wilgotności, temperatury, czy nadciągające burze. Chociaż meteopatia nie jest uznawana za chorobę, objawy mogą być dla wielu osób uciążliwe.

Czujesz się źle po grzybach? Ta jedna rzecz może ocalić Ci życie
Pole elektryczne w leczeniu arytmii serca. Pionierski zabieg w Poznaniu

Jak objawia się meteopatia?

Bóle stawów, bóle głowy, senność, brak energii, to tylko niektóre – i bardzo subtelne – objawy, które może wywoływać w nas zmieniająca się pogoda, a konkretnie:

  • spadki ciśnienia atmosferycznego – to jeden z najczęstszych czynników, który dokucza meteopatom. Może wywołać bóle i zawroty głowy , migreny, senność, zmęczenie oraz ogólne osłabienie i kłopoty z koncentracją,
  • nagłe zmiany temperatury – mogą powodować uczucie zimna lub przegrzania, co często objawia się bólami mięśni i stawów. Wzrost wilgotności może z kolei prowadzić do uczucia ciężkości ciała, a nawet nasilać objawy reumatyczne,
  • wiatr i burze – nadciągające burze, zwłaszcza z silnym wiatrem, mogą wpłynąć na nastrój i wywołać niepokój, rozdrażnienie, a nawet bezsenność . Z kolei silny wiatr może prowadzić do uczucia dyskomfortu, osłabienia i zaburzeń równowagi,
  • nadciągający front chłodny lub ciepły – chłodny może wywołać nagłe spadki energii, bóle stawów, a nawet pogorszenie nastroju, front ciepły przyczynia się z kolei do senności, a także pogorszenia objawów sercowo-naczyniowych, może np. powodować skoki ciśnienia krwi.

Jak można złagodzić objawy meteopatii?

Meteopatia może mieć różne nasilenie i nie u każdego występują te same objawy, dlatego najważniejsze jest poznanie swojego organizmu i odpowiednie reagowanie na zmiany. Meteopatom często pomaga:

  • odpowiednia dieta i nawodnienie – spożywanie lekkostrawnych posiłków bogatych w witaminy i minerały oraz regularne picie wody pomaga utrzymać organizm w równowadze. Unikanie przetworzonych produktów, kofeiny i alkoholu również może złagodzić reakcje organizmu na zmiany pogody,
  • aktywność fizyczna – ruch poprawia krążenie i ogólną odporność organizmu, a to może także pomóc w przypadku meteopatii. Szczególnie ćwiczenia na świeżym powietrzu, choćby regularne spacery, pomagają przyzwyczaić ciało do różnych warunków pogodowych,
  • suplementy diety – niektóre osoby korzystają z suplementów wspierających układ nerwowy i krążenie, takich jak magnez, witamina D czy kwasy omega-3 . Warto jednak skonsultować się z lekarzem przed ich wprowadzeniem,
  • monitorowanie pogody – meteopaci często lepiej radzą sobie, gdy są przygotowani na nadchodzące zmiany. Śledzenie prognoz pogody, dostosowywanie aktywności do panujących warunków, a nawet wcześniejsze przyjmowanie leków, jeśli to konieczne (np. przeciwbólowych przy migrenach), może pomóc zminimalizować nieprzyjemne objawy.

Jesteś meteopatą? Posłuchaj lekarza

Choć meteopatia nie jest chorobą, to jednak objawy, które wywołuje, czasem wymagają konsultacji lekarskiej. Ze specjalistą warto porozmawiać zwłaszcza wtedy, kiedy nasze dolegliwości są intensywniejsze (kawa nie pomaga). A oto co radzi lekarz w przypadku wrażliwości na zmiany pogody. Mówi lekarz rodzinny, Michał Domaszewski (@doktor_michal na TikToku):

"Ja jestem meteo wrażliwcem. Jak ma padać, to jest zmęczenie, nic się nie chce, bóle głowy. I tutaj może pomóc zimno-ciepły prysznic i są na to nawet ciekawe badania naukowe, bo po prostu to pobudzi krążenie, od razu poczujemy się lepiej. Proponuję zacząć od cieplejszego, skończyć na zimniejszym, efekt będzie lepszy".

"Kolejnym kluczem do tej meteo-wrażliwości jest, może to banał, ale zrównoważona, zbilansowana dieta . O co w tym chodzi? Nie jedzmy całej tabliczki czekolady i nie popijajmy pięcioma kawami, bo będzie jeszcze gorzej. Skoczy nam insulina i po 2 godzinach będziemy mieli kolejny 'zjazd'".

Zobacz także:

Nawet 70 proc. osób mierzy się ze złym samopoczuciem z powodu zmiany pogody. Czym jest meteopatia?

Jak pogoda wpływa na samopoczucie? Te witaminy mogą skutecznie pomóc w walce z dolegliwościami

70 procent Polaków może wkrótce poczuć się gorzej z jednego powodu

To nietypowy objaw tętniaka. Widać go na twarzy
Przyszedł na SOR po pomoc. Przyłapał lekarkę na gorącym uczynku
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko